Igen komoly balhé lett abból a levélből, amit az egyik Wall Street-i befektetési bankár írt a nyárra felvett gyakornokoknak, és melyben részletesen leírta, mik az elvárások velük szemben. Akadnak érdekes pontok...
A Barclays Bank egyik vezető alkalmazottja, Justin Kwan írta az Üdv a dzsungelben című levelet, melyben keresetlen őszinteséggel közli a nyári gyakornokokkal, mire számítsanak új munkahelyükön.
Röviden: sok jóra ne.
A tízparancsolat (melyet a The Wall Street Journal hozott nyilvánosságra) olyan pontokat tartalmaz, mint: „Elvárjuk, hogy minden este te legyél az utolsó, aki hazamegy... történjék bármi. A jó nyári elemzők így tesznek. (Az sem nagy baj, ha nálam hamarabb érsz be. Az első pénteken még kiélvezheted a negyed 10-es munkába érést, de a helyedben én nem csinálnék belőle rendszert.)”
Jó, ez még nem olyan erős gondolat, ez az elvárás nagyjából mindenhol, ahol gyakornokokat alkalmaznak, pláne, ha olyan nehéz bekerülni, mint a Wall Street ilyen neves cégéhez.
Még az is rendben van, hogy az 5. parancsolat szerint az új munkatárs nem veheti le a zakóját. „Ez a befektetési bankár szakma, hölgyeim és uraim. Lehet, hogy mások nyaranta liberálisabb öltözködési előírásokat léptetnek életbe, mi viszont sajnálatos módon nem vagyunk ilyenek.”
A levélből az is kiderült, hogy a gyakornokokat úgynevezett mentorok mellé osztják be, és egyik fontos feladatuk, hogy reggelit vigyenek nekik. „Akadnak, akik erre háklisabbak, mint mások” - figyelmeztet Justin Kwan levele.
A tízparancsolat része az a tanács is, hogy az újoncok vigyenek magukkal párnát az irodába, hiszen azon „sokkal kényelmesebb az asztal alatti alvás abban a nagyon valószínű esetben, ha arra sor kerülne”.
Justin Kwan arra is felhívta a figyelmet, hogy elvárják: a gyakornokok júniusban a nekik járó étkezési keret legkevesebb felét dobják be a közösbe minden további kérdezősködés nélkül.
A botrány kitört (feltehetően elsősorban azért, mert írásos bizonyítéka is lett annak, amit amúgy is mindenki tudott), Justin Kwan pedig állítólag kénytelen távozni a Barclays-tól.
Miután iparági hírek szerint a nyáron így is, úgy is távozott volna a cégtől (noha a bónusztól így elesik), valószínűleg fájdalmasabban érinti az, hogy leendő munkaadója, a The Carlyle Group is közölte vele, hiába a megállapodás, a maguk részéről eltekintenének az alkalmazásától.
Így kell egy levéllel két munkahelyet és egy csomó pénzt elveszíteni.