Enyhe csokifüggésben élőként mondhatjuk, hogy nem nagyon, pláne akkor nem, ha ez a gyár a legendás amerikai Hershey több mint 110 éves üzeme. Megmutatjuk, hogyan is néz ki pusztulóban.
A 110 éves gyár bezárásáról két éve döntött az Amerikában legendás Hershey Co., ezzel mélyen elkeserítve elsősorban a pennsylvaniai Hershey lakóit, hiszen ők immár egy évszázada éltek az épülettel, amely meghatározta mindennapjaikat is.
Köztük volt Matthew Christopher fotós is, akinek az édesapja a gyárban dolgozott, így családi kötődése is van. A művész Elhagyott Amerika című könyvében több hasonló, magára hagyott helyet jár körül.
„Úgy vélem, az üzem elveszítése végtelenül szomorú dolog, de megpróbáltam elvonatkoztatni a tevékenységem a vállalattól” - hangoztatta Matthew Christopher.
A gyárat 1903-ban nyitotta az alapító Milton S. Hershey, és egészen 2012-ig gyártották itt a legendás csokoládét. Az épületet érdekes módon hagyták sorsára, hiszen a gyártósorok némelyikén még apró csokidarabokat is láthat a figyelmes szemlélő.
A 10 hektáros területen fekvő üzemből alig kevesebb mint 1,5 hektáros részt kíméltek meg a lebontástól, a többi részen elsősorban éttermeket és üzleteket nyit majd az azt megvásároló New York-i ingatlanfejlesztő, a Westwood Properties.
A csokigyártás persze nem állt le, a gyártást egy új telephelyre, Hershey nyugati részére telepítették át, ám a döntés nyomán egyúttal 600 munkahelyet is leépítettek, így nem csoda, hogy a helyiek nehezen emésztik meg a lépést.
„Reméltem, hogy a régi üzemnek legalább egy részét megőrzik idegenforgalmi céllal” - mondta például az 1987 óta a városban élő Kathi Sopp.
A Hershey vezetői szerint ugyanakkor egyetlen olyan ingatlanfejlesztő sem jelentkezett, aki megőrizte volna az épületeket.
(via)