Az északi sarkkörön túli Kiruna városát el kell költöztetni legalább három kilométerrel. A nagyon nem egyszerű költöztetés oka, hogy a svéd bányaváros alatt, éppen a bányászat következtében meggyengült a talaj.
A földkéreg repedései már a 18.000 lakosú város központját fenyegetik. A folyamat már 2004-ben elkezdődött, de mostanra odáig jutott, hogy az ott élők lassan elkezdhetnek költözködni. Persze a dolog nem megy egyik napról a másikra.
A következő húsz évben összességében 3000 ház, lakás, hotel, körülbelül 200.000 négyzetméter irodahelyiség, iskola és egészségügyi ellátóegységek vándorolnak keletre. Ekkora léptékű költözés szinte példátlan, és komoly kérdéseket vet fel: a kompenzáción kívül például az új város megtervezését.
A folyamatnak már nagyjából négy éve el kellett volna kezdődnie, és a törésvonalak bizony nem várnak. A költözés összköltsége, bár pontosan nehéz megsaccolni, de nagyjából 119 milliárd forint lesz. A legnagyobb bizonytalanságot az egyedileg felmért ingatlanok jelentik, ugyanis a terv szerint a lebontandó épületek tulajdonosait 100+25%-ban kártalanítják.
A lakosok támogatják a költözési projektet, hiszen a munkájuk és egyáltalán a közösség léte a vasércbánya lététől függ. A tervek szerint a városháza 2016-ra készülne el, mellette egy térrel, vonatállomással.
Az üzleteknek tíz éve van a költözésre, de a tulajdonosok aggódnak, hogy anyagilag rosszul járhatnak, ha túl hamar mozdulnak. Ráadásul további lakosságot kell csábítani a városba, akik az építkezéseken dolgoznak, de ez is csak úgy lehetséges, ha nekik is megfelelő lakhatást tudnak biztosítani.