A nyugati ember számára Irán az utóbbi évtizedekben titokzatos hely volt, ahonnan jobbára csak ijesztő hírek érkeztek, atomprogramról (vagy sem), vallási szélsőségekről. Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy ott is emberek élnek, a zárt ajtók mögött hasonlóan, mint mi. Egy most megjelent könyv ezt az Iránt mutatja be.
Nyugatiként majdnem lehetetlen első kézből származó információkhoz jutni az iráni hétköznapokról, így aztán igazán nagy öröm, amikor megjelenik egy olyan könyv, mint az Iranian Living Room (Iráni nappali), amiben helyi fotósok mutatják meg a rejtett hétköznapokat.
A nyitóképen látható Zohreh például a lefekvés előtti utolsó cigarettát szívja el. A bulinak (szigorúan csak alkoholmentes italokkal persze) nemrégen lett vége, a barátai már elmentek – a kép (kivéve talán az üvegek címkéit) bármely nyugati országban készülhetett volna.
A könyv egyik főszereplője tehát a fiatal Zohreh, aki a következő képen éppen a mobilját nézegeti egy szépségszalonban. A nyári hónapok hőségében a hozzá hasonló nők néha megkockáztatják az iszlám öltözködési szabályok felrúgását.
A 15 helyi fotós képeiből összeállított könyv megpróbálja árnyalni az Iránról elsősorban a nagypolitikán keresztül kialakított elképzeléseket, megmutatni, hogy a perzsa államban sem mindenki jár mindig csadorban, és az emberek ott is kikapcsolódnak, buliznak, élik az életüket – sokszor a határán egyensúlyozva annak, amit még enged a rezsim.
A következő képen például Zohreh, a testvére és egy barátjuk shishát szívnak, férfiak jelenléte nélkül.
Vagy éppen egy katalógust nézeget – a női magazinokat betiltotta az ország vezetése.
De hogy nem csak egy példát hozzunk, itt van rögtön Saghi és Barbod, akik imádják a zenét, a táncot, bár a nyugati popzenéhez szinte lehetetlen Iránban hozzájutni.
Amikor Saghi vásárolni indul, felölti az előírásoknak megfelelő utcai viseletét, míg a többiek a konyhában beszélgetnek és főzőcskéznek.
A legtöbbünk életének mindennapi részévé vált közösségi oldalak, például a Facebook jelenleg nagyon nehezen elérhetők Iránban (bár az új elnök ígérete szerint ezen változtatni fognak), így aztán a tinédzser Yasminnak (jobbra) és barátjának nincs egyszerű dolga, ha fel akar rá menni.
A képek tanúsága szerint Yasmin meglehetősen lázadó természet lehet, a következő képen ugyanis táncol, és a kezében lévő pohár is gyanús, hogy tartalmaz némi alkoholt.
A tájékozódás persze jó esetben kétirányú, amit az irániak számára jelentősen megnehezít, hogy elvileg tilos műholdas adókat nézni. Más kérdés, hogy vannak, akik, mint a képen látható 25 éves Amir, azért találnak megoldást...