Nehéz manapság úgy vásárolni, hogy az ember ne fusson bele valamilyen akcióba: egyet fizetünk és kettőt kapunk, és ennek különböző variációi. Ugyanakkor az élelmiszerek szavatossági idejét a gyártók biztos ami biztos alapon túl szűkre szabják. Az eredmény: a megvásárolt élelmiszerek közel fele a kukákban végzi.
A pazarlásban igencsak élen járnak a britek, ahol egy friss felmérés szerint a családok évente 480 font (azaz 173 ezer forint) értékben dobnak ki élelmiszert a kukákba.
A most nyilvánosságra hozott felmérés elképesztő adatokat tartalmaz: összességében évente 7 millió tonna étel köt ki a szemétben, 10 milliárd font értékben. Ennek az egytizede (azaz 1 milliárd fontnyi – 360 milliárd forintnyi) élelmiszernek még nem járt le a szavatossága, azaz tökéletesen alkalmas emberi fogyasztásra.
Elértéktelenedett élelmiszer
Tovább bővítve a sokkoló adathalmazt, a brit szigeteken megtermelt zöldségek háromnegyedét nem eszik meg. Egy élet folyamán egy háztartás átlag 24 000 font vagyis 8,6 millió forintot dob ki a kukába.
Szakértők mindezért a fogyasztói társadalom rossz szokásait kárhoztatják, vagyis a szükségesnél több vásárlást, amit persze az élelmiszerláncok alaposan megtámogatnak marketing tevékenységükkel.
Véleményük szerint a szupermarketekben megvásárolt termékek 30-50 százaléka - megvásárlás után szépen felkerül a szekrények polcaira, majd fogyasztás nélkül – a kukában landol. Ahogy egyre nagyobbak lettek a hipermarketek, úgy vált egyre értéktelenebbé az élelmiszer a fogyasztók szemében.
Át sem veszik
Ami ennél is elképesztőbb: a gazdaságokban megtermelt zöldségek és gyümölcsök egyharmada (!!) el sem jut a hipermarketeken a polcokig, mert nem elég szépek, mutatósak, így az üzlet nem veszi át őket. Hogy a gazda erre is fel legyen készülve, eleve felesleget termel. Uborkánál is a külcsín számít!
A probléma a világon mindenütt fennáll, de a fejlődő országokban inkább a tárolás nehézsége, mint a túlfogyasztás jelenti a problémát. Ugyanakkor nem minden szervezet ért egyet a jelentés arányszámaival, más adatok szerint nem a fele, hanem „csak" az étel ötöde kerül a szemétbe.
Ötletbörze
Az adatokat látva nem véletlen, hogy Nagy-Britanniában elindítottak egy honlapot, ahol akár egyes adagokra, akár egész menükre kaphatunk ötleteket pontos mennyiségekkel, hogy nem menjen semmi kárba.
A lovefoodhatewaste.com oldalon olyan ötleteket is kaphatunk többek között, hogy az uborka például hosszabban eltartható, ha a száras részével lefelé vízbe állítjuk, így akár hűtőben, de akár hűtőn kívül is frissen marad.
Sőt magunk is megtervezhetünk egy ebédet, például, ha vendégek jönnek. A kalkulátor megkérdezi, milyen húst szeretnénk használni, hány felnőtt és hány gyerek jön, majd megkapjuk a grammra pontos mennyiséget, hogy mennyit is vásároljunk a főzéshez.
A fentiek fényében érdemes elgondolkodni azon, ki milyen (és mennyi) élelmiszert dobott ki legutóbb a kukába...