Drasztikusan növelné a nemi erőszakért és egyéb szexuális bűncselekményekért kiszabható büntetési tételeket az angol ítélőszék. A független szervezet szerint az ítélethozatalnál a lelki tényezőket a jelenleginél nagyobb súllyal kellene figyelembe venni.
Radikálisan változtatna a nemi erőszak megítélésén az angol ítélőszék. A mostani, általuk „szűklátókörűnek" bélyegzett törvény eddig szinte kizárólag a fizikai körülményekre helyezte a hangsúlyt, javaslatuk szerint azonban ugyanakkora teret kapnának a pszichológiai tényezők is.
Az erőszak tényén kívül szerepet kap a támadás módja is. Súlyosabb ítéletre számíthatna az elkövető, ha régóta ismerte az áldozatot, vagy családtag. Úgyszintén súlyosbító körülménynek számít majd, ha a támadás elszenvedője védekezésre képtelen volt.
A lelki hatások is lényegesek
Figyelembe vennék a bűncselekmény hosszú távú lelki hatásait is, így az is tényezővé válna, hogy az elkövető megfenyegette-e az áldozatát, vagy becsmérlő szavakat használt-e a támadás közben.
Hasonló okokból súlyosbító körülmény lenne, ha a támadó fényképen vagy videón rögzíti a bűncselekményt (ez nyilván a digitális technika és a fényképezőgépes mobilok miatt kerülne be), illetve, ha alkohollal vagy kábítószerrel védtelenné teheti az áldozatát.
A tervezet értelmében már az egyszeri eseteket is maximum tizenkilenc év börtönnel büntetnék. Ilyen mértékű büntetést eddig csak a sorozatos elkövetők kaphattak, valamint azok, akik hosszú időn keresztül zaklatták ugyanazt a személyt.
Mi az az ítélőszék?
Az ítélőszéket azért hozták létre még 2010-ben, hogy nagyobb átláthatóságot és következetességet hozzon az ítélkezési rendszerbe, miközben annak függetlenségét nem korlátozza.
Elsődleges feladata irányelvek kidolgozása, melyek kötelező érvényűek a bíróságokra, kivéve, ha az akadályozná az igazságszolgáltatást. Az ítélőszék az igazságügyi tárca által felállított, de független, nem kormányzati köztestület.