Szokták mondani, hogy a párok egy idő után elkezdenek hasonlítani egymásra, ahogy mókás esetek előfordulnak házi kedvencek és gazdák esetén is. Így nem is meglepő, hogy egy kutya viselkedésére komoly befolyással van a gazdája személyisége.
Számos tényező befolyásolja egy kutya nevelhetőségét, ezek például a kutya neme, mérete, kora és a gazda személyisége, a kapcsolat minősége az állat és az ember között, derül ki egy kutatásból.
A Pennsylvaniai Egyetem Állatorvosi Karán végeztek egy vizsgálatot, amelyben 131 gazda-kutya páros vett részt. A gazdáknak ki kellett töltenie egy személyiség kérdőívet saját magukról és a kutyáikról is. (A kutyákról ezt három és hat hónap után kell megismételni.)
Meg kellett ítélniük az állat agressziószintjét, félelmét, nevelhetőségét, szeparációs szorongását, izgatottságát, energiaszintjét egy-egy skálán.
A gazdák magukat pedig igen tág fogalmak mentén értékelték, mint introvertált vagy extrovertált, nyitottság, lelkiismeretesség, kedvesség, neurotikusság.
Az igazi meglepetést a kutatóknak a viselkedésterápia végére az okozta, hogy például az extrovertált gazdák kutyái többet fejlődtek például a félelmük „kezelése” terén, mint az introvertált gazdáké. Ugyanis utóbbiaknak nehezükre esett magukra hagyni kutyáikat vagy kevésbé hagytak nekik teret, ha a program ezt kívánta meg tőlük.
A szakemberek figyelmeztetnek, hogy korán érdemes a kutyák tréningjét elkezdeni, amíg a kellemetlen viselkedésjegyek komoly gondokká nem válnak.
Bizonyos viselkedések ugyanis a kutyánál minden egyes nap megerősítést kapnak, akár anélkül, hogy észrevennénk – például megugatja a szomszédot, aki ennek hatására inkább távozik -, ezekből azonban később probléma adódhat. Az Egyesült Államokban például évente 3,3 millió kutya kerül menhelyre.
(Fotó: pixabay.com/947051)
A posztot a blog Facebook-oldalán kommentelhetitek.