A Botínt 1725-ben alapították Madridban és a mai napig a világ legrégibb éttermének számít a Guinness rekordok könyve szerint. A járvány és a korlátozások azonban most ezt a patinás intézményt is komoly bajba sodorták.
Hiába közel 300 éves egy étterem, a járvány az ott is járvány, így a Botín is kénytelen volt zárva tartani az elmúlt hónapokban. Ami azért is egészen példátlan, mert a Botín még soha nem zárt be hosszabb időre, a spanyol polgárháború idején is végig nyitva tartott, mondta Antonio González ügyvezető, márpedig ha valaki, ő tudhatja, hiszen akkoriban a nagyapja vezette a helyet.
A Botín a hagyományos spanyol fogások legendás helye, legyen az cordero asado vagy cochinillo asado. A járvány kitörése előtt a konyha hetente három-négy alkalommal kapott bárányt és sertést a Madridtól 100 km-re északra fekvő Sepúlveda-Aranda-Riaza régióból.
Maga a négyszintes étterem olyan, mint egy múzeum, tele gyönyörű helyiségekkel, sőt, még a borospincében is lehet étkezni.
Az éttermet egyébként egy francia szakács, bizonyos Jan Botín nyitotta anno. Akkor még nem étterem, inkább amolyan taverna/fogadószerűség volt. A XVIII. század során így aztán csak abból az alapanyagból dolgozhattak, amit a vendégek vittek magukkal, ugyanis az ételárusítás tiltott volt, mert árthatott más üzleteknek.
Nem akármilyen bravúr keretében az étterem egészen a XX. századig a Botín-család tulajdonában állt. Antonio González nagyszülei 1930-ban vették át az irányítás és bővítésbe kezdtek.
Az évszázadok során a vendégek között ott voltak olyan legendák, mint F. Scott Fitzgerald vagy Ernest Hemingway. Utóbbi a Fiesta. A nap is felkel című regényében is megörökítette.
Az étterem július elsején újranyitott, de a forgalom töredéke a korábbinak. Antonio Gonzalez szerint a járvány előtt napi 600 vendéget szolgáltak ki – most napi hatvanat.
Ennek ellenére az igazgató próbál bizakodón nézni a jövőbe. „Ki fogom vezetni a helyet a válságból, erősebbek és jobbak leszünk, mint előtte. Ez egy nagyszerű lehetőség az önvizsgálatra és a fejlődésre” – mondta a CNN-nek tényleg optimistán.
A posztot a blog Facebook-oldalán kommentelhetitek.