A 13 éves Nadia Sparkes szabadidejében háromezer liter szemetet szedett össze, hogy így tegyen a környezetért. A Facebookon indított kampányához több ezren csatlakoztak.
A lány tettéért elismerést kapott Theresa May brit kormányfőtől, és dicsérően beszélt róla a Greenpeace, a WWF és a Keep Britan Tidy nevű szervezet is.
A jó cselekedetnek azonban árnyoldala is van. Nadián rajta ragadt a „szemetes lány” név az iskolában, társai csúfolták, sőt, bántották is. Családja állítása szerint megütötték, narancslével öntötték le és egyszer még késsel is hadonásztak előtte a Norwich közelében lévő Hellesdon High Schoolban.
A helyzet annyira súlyos lett, hogy a lányt másik iskolába íratták át, ami 20 kilométerrel távolabb van.
„Szörnyű dolgok történtek vele. A többiek azt mondták neki, hogy térdeljen le és szedje össze a szemetüket a földről” - mondta anyja.
Amikor leöntötték narancslével, a tanár nem engedte, hogy kimenjen, lemossa a ruháját és rendbe hozza magát, így ázott ruhában kellett végig ülnie az órát.
A lány kedvét nem vette el az iskolai eset. Arra biztatja az embereket, hogy továbbra se hagyják abba a szemétszedést.
„Köszönöm mindenkinek a biztatást és a kedves szavakat. Szomorú vagyok, amiért el kellett hagynom a barátaimat az iskolai bántalmazás miatt. Ez egy olyan helyzet, amit zéró toleranciával kellene kezelni valamennyi iskolában. De ahelyett, hogy az iskolaváltással foglalkoznánk, azt szeretném, hogy az emberek a nagyobb ügyre fókuszáljanak, ami a szemetelés. Mindenkit arra biztatok, hogy szedje össze a szemetet, sőt, még jobb, ha nem is dobja el. Ha mindenki, aki most mérges attól, ami velem történ, elkezd azon gondolkodni, hogyan lehet kevesebbet szemetelni, az már egy pozitív hozadék lenne” - közölte Nadia.
A lány hozzátette: szomorú, ha valaki nem foglalkozik a környezettel, de ő a jövő érdekében cselekszik és nem fog leállni.
Anyja is azt mondta, hogy a kislány nem a hírnévért vagy a pénzért kezdett el szemetet szedni, hanem mert valóban aggódik a környezetért. Sokan ajánlottak neki új biciklit vagy kesztyűt a szemétszedéshez, míg Új-Zélandról olyan üzenetet kapott, hogy az emberek miatta kezdték el összegyűjteni a hulladékot.
(Fotó: Paula Sparkes)