New York polgármestere, Bill de Blasio 10 milliárd dollárt akar költeni arra, hogy megvédje a Wall Streetet az áradásoktól, de néhányan szkeptikusak az ötletet illetően.
A polgármester olyan, 10 milliárd dolláros tervvel állt elő, amelynek keretében kibővítené a manhattani partszakasz egy részét. A tervezett bővítés a sziget délkeleti oldalán futna a Brooklyn hídtól a Battery parkig, akadályt húzva a város pénzügyi központja köré, ami félmillió állásnak és 90 ezer lakónak ad otthont.
Az újonnan feltöltött területek magasabbak lennének, mint a mostaniak. Ezeknek mintegy hat méterrel a tengerszint fölé emelésétől Bill de Blasio azt reméli, hogy meg tudják óvni az infrastruktúra, a közüzemek és a metróvonalak fontos részeit.
„Meg fogjuk építeni, mert nincs más választásunk” - mondta a polgármester, aki szerint a projektnek nemzeti prioritást is kell élveznie.
A városrészt 2012-ben öntötte el a víz egy nagy vihar nyomán, akkor 19 milliárd dolláros kárt okozva az épületekben és az infrastruktúrában.
Bill de Blasio nem titkolt célja, hogy megóvja a Wall Streetet, az amerikai gazdaság központját, a világ (egyik) pénzügyi fővárosát, melynek megvédése szerinte elsődleges szempont.
Csak az biztos, hogy emelkedni fog a víz
Hivatalos becslések szerint New Yorknál 3,5 méterrel emelkedik a tenger szintje 2100-ra a klímaváltozás hatására, így pedig a Wall Street és az East Village is víz alá kerülhet.
(Forrás: New York polgármesteri hivatal)
A konzervatívabb becslések 2 méteres vízszintemelkedéssel számolnak, ez esetben Alsó-Manhattan kerülhet veszélybe. Egy friss jelentés szerint 2 méternél nagyobb vízszintemelkedésnél a város nagyjából felét áradás fenyegetné.
„Mi nem vitatjuk a globális felmelegedést. Az egyetlen kérdés az, hogy hol építsünk gátakat, amelyek megvédenek minket a tengerszint emelkedésétől és a következő, elkerülhetetlen vihartól” - mondta a polgármester, odaszúrva a klímaváltozás tényét vitató Donald Trump elnöknek is.
Honnan lesz erre pénz?
Sokan, politikusok és szakértők is megfogalmazták ugyanezt a kérdést, de szkeptikusan állnak Bill de Blasio 10 milliárdos tervéhez.
Az egyik legnagyobb kérdés, miből finanszíroznák a projektet. A polgármester szerint állami támogatásra lenne szükség, de elismerte, hogy a Trump-kormányzattól vélhetően nem számíthatnak sok segítségre.
Akkor viszont adódik a kérdés: érdemes-e megvárni a jövő évi elnökválasztást, vagy legalább azt, hogy a demokraták legyenek többségben a szenátusban? A demokrata de Blasio maga is kacérkodik az indulás gondolatával.
Ha központi támogatás nélkül maradnak, akkor a magánszektor segítségéért folyamodhatnak. A tervet városképvédelmi szempontból is bírálták, míg a városi tanács egy tagja, Francisco Moya szerint más kerületek érdekeit figyelmen kívül hagyja.
Egy klímaszakértő, Peter Gleick azt mondta, hogy az elképzelés csak részleges megoldást jelentene.
(Nyitókép: pixabay.com/ronile)