A háztartásokban használt eszközök jó táptalajt jelenthetnek a baktériumoknak, ha nem cseréljük vagy tisztítjuk őket rendszeresen. Nem csoda, hogy szakértők szerint a konyhai szivacsot két hét után ki kell dobni, egy törülközőt pedig három használat után érdemes lecserélni.
Hiába tűnhet tisztának a ház, a mosogatószivacson észrevétlenül megbújhat a veszélyes baktérium is. A törlőruhák, törülközők, üvegek, eldobható borotvák és a sminkecsetek is tele lehet bacikkal.
Szakértők éppen ezért arra figyelmeztetnek, hogy a mindennap használt eszközöket tisztítsuk vagy cseréljük gyakrabban.
Konyhai szivacsok
Ezeken vannak a leggyakrabban baktériumok. A szivacsokkal töröljük le az ételmaradékokat a tányérokról, és ha a részecskék beragadnak a nedves szálak közé, a kólibaktérium kifejlődhet.
Emily McCrary-Ruiz-Esparza, egy szaklap szerkesztője azt mondja: akkor cseréljük le a szivacsot, ha már nincs jó, természetes illata. Ha bizonytalanok vagyunk, minden 1-2 hétben használjuk újat.
Alternatív megoldásként használjunk műanyag tisztítókefét, a sörtéken nem marad meg a nedvesség és a maradék, így kisebb eséllyel fejlődnek ki a baktériumok és nem lesz olyan rossz szaguk. Ezeket a mosogatógépbe is lehet tisztítani vagy ecetbe érdemes áztatni.
Konyharuhák
Azt javasolják, hogy hetente 3-4 alkalommal mossuk ki ezeket a kendőket, mert a bacik ezen is könnyen megragadnak, szabad utat adva a kólibaktériumnak vagy a szalmonellának. Ha már folt vagy szennyeződés jelenik meg rajta, ideje újat elővenni.
Törülköző
Egy higiéniai szakértő, Philip Tierno szerint három napnál tovább nem szabad használni ugyanazt a törülközőt, hiszen tele lehet baktériumokkal, gombákkal, bőrdarabokkal és testnedvekkel.
A fürdőben lévő baktériumok a vécéből származhatnak, és szaporodnak a törülköző nedves, meleg szálai között. „Ha már szaga van, növekednek a mikroorganizmusok, így ideje kimosni” – tette hozzá.
Eldobható borotvák
Mivel csak rövidtávú használatra tervezték őket, nem jó, ha hónapokig a fürdőben állnak. Az átlagos ajánlott használat öt és tíz alkalom között van.
A régi borotvák is a baktériumok tenyésztőhelyévé válhatnak, és ha megvágjuk velük magunkat, fennáll a fertőzés veszélye. A leggyakoribb a Staphylococcus okozta sebfertőzés, ami kiütéssel, keléssel járhat.
Ha a borotvák nedvesek maradnak, vagy nem tisztítjuk le őket megfelelően a használat után, a gombák is megtelepedhetnek rajtuk.
Fogkefe, hajkefe
Fogorvosok szerint 3-6 havonta érdemes lecserélni. Persze ha az elhasználódás jeleit mutatja, akkor előbb is érdemes újat beszerezni.
A hajkeféket, fésűket is szükséges gyakran lemosni, megtisztítani, mert a sörtéken és fogakon is megmaradhatnak a nem kívánatos anyagok.
Sminkeszközök
A sminkecsetet legalább hetente egyszer meg kell tisztítani, meleg vízben folyékony szappannal, és aztán hagyni teljesen megszáradni.
Elég akkor lecserélni, ha már a sörték kiesnek vagy keményebbé válnak.
A szivacsokat szintén mossuk meg hetente. Ha foltot látunk rajta, vagy már nincs jó illata, azonnal dobjuk ki.
Műanyag üvegek
A környezettudatosság jegyében sokan nem dobják ki a flakonokat, hanem használják a háztartásban. Azonban tudósok figyelmeztetnek: 300 ezer baktérium – köztük kólibaktérium, staphylococcus, streptococcus és influenza - van minden üveg minden egyes négyzetcentiméterén.
Így érdemes inkább beszerezni egy rozsdamentes acélból készült üveget, amit lehet mosogatógépben is tisztítani, vagy forróvízben sterilen tartani.
(Fotó: pixabay.com/pascalhelmer)