Az Egyesült Államokat északról délre átszelő legendás, sokszor sokak által megénekelt út egyike az ország legemblematikusabb történelmi emlékeinek, most mégis komoly baj van vele.
A Chicagóból induló, és Missourin, Kansason, Oklahomán, Texason, Új-Mexikón és Arizónán át a kaliforniai Santa Monicáig vezető Route 66 a maga 60 km híján 4000 kilométerével az Egyesült Államok Főútja.
A Bobby Troup jegyezte 1946-os dalról (első előadója Nat King Cole, de felvette Chuck Berry, a Rolling Stones, a Manhattan Transfer, George Benson, John Mayer, sőt, a Depeche Mode) is elhíresült út most felkerült a veszélyeztetett amerikai emlékhelyek 11-es listájára. A 66-os utat a fejlődés és az alulfinanszírozás egyszerre fenyegeti.
A National Trust for Historic Preservation listáját 1988 óta teszik közzé, azóta már közel 300 történelmi hely szerepelt rajta, olyanok, melyek „számos kihívással és fenyegetéssel néznek szembe a halasztott karbantartástól a nem megfelelő fejlesztésig és a természeti katasztrófák okozta pusztításig" - írja a jelentés.
A lista a nemzetet és a helyi közösségeket bátorítja az emlékhelyek megőrzésére egészen hatékonyan, az ide felkerült helyek kevesebb, mint 5 százaléka veszett oda.
Az idei listán az alábbi helyszínek szerepelnek a 66-os út mellett:
Az annapolisi dokk és környéke (Maryland)
Bár 45 éve védik a helyi törvények a történelmi városrészt, most mégis veszélybe került.
Ashley-folyó (Dél-Karolina)
Az ikonikus városrészt a fejlődés fenyegeti egy új, városi területrendezési-javaslat miatt, amely „helyrehozhatatlan károkat okozhat a történelmi tájon.”
Dr. Susan LaFlesche Picot Memorial Kórház (Nebraska)
Ez volt az első egészségügyi ellátóhely, amely rezervátumban jött létre, „jelenleg kiürült, bizonytalan jövővel néz szembe”.
Puerto Rico és a Virgin-sziget
A történelmi jelentőségű helyszínek e két sziget esetében a hurrikánok miatt kerültek veszélybe.
Isaiah T. Montgomery Háza (Mississippi delta)
Az első teljesen fekete település a polgárháború után jött létre. A háznak „sürgősen stabilizálásra és rehabilitációra” van szüksége.
Larimer tér (Denver)
Ez a város első történelmi kerülete és egy „nem megfelelő fejlesztési javaslat” miatt fenyegetett.
Mary és Eliza Freeman házai (Bridgeport, Connecticut)
Afrikai-amerikaiak által épített legrégebbi házak az államban, amelyek most üresen állnak és az állaguk romlik.
A Vernon-hegy és a Piscataway Nemzeti Park
A közvetlenül ide tervezett gázkompresszor állomás veszélyezteti.
A „Ship on the Desert” ház Salt Fatben (Texas)
Ez a koramodern épület jelenleg zárva tart, elmulasztották a karbantartását.
„Walkout Schools” (Los Angeles)
Az 5 történelmi egyetemi campus az 1968-as chicano mozgalom bázisai voltak és „kézzel fogható bizonyítékai a hallgatói aktivizmus erejének.” Most a bontási határozat fenyegeti őket.
Hét lecke, amire a Grease tanított
(Fotó: pixabay.com/Foundry)