Az anyatej számos csodálatos tulajdonsággal rendelkezik és még nem is mindegyikről tudunk. A legújabb kutatások szerint például olyan összetett cukrokat tartalmaz, amelyek a fertőzések ellen is megvédik a babát.
Ezek a cukrok „úgy tűnik, növekedési előnyt jelentenek a jó baktériumok számára. „Az anyatejjel táplált babákat kevésbé képesek legyűrni a különböző fertőzések, vagyis kevesebbet betegek” – nyilatkozta Steven Townsend, a Vanderbilt Egyetem kémia professzora.
Két baktériumtípusból van a szoptatott babák szervezetében több: a bakteroidákból és a bifidobaktériumokból. Mindkét faj az emberi bélrendszerben él és ártalmatlan.
A kórokozók nem, de ezek a baktériumfajták az anyatejben található összetett cukrokat energiaforrásként tudják hasznosítani. Rendkívül jó hatással vannak a csecsemő egészségére.
Egy 2013-as Nature-kutatás például azt állapította meg, hogy ezek a komplex cukrok csökkenthetik a csecsemők rotavírus-fertőzés okozta hasmenésének időtartamát.
A 2005-ös Annual Review of Nutrition kutatói pedig az emberi anyatej védő tulajdonságai és a benne található cukrok közötti kapcsolatot emelték ki.
A további kutatásokban Steven Townsend és csapata a B csoportba tartozó strep baktériumokat vizsgálták, amelyeket minden kismamánál vizsgálnak a harmadik trimeszterben.
A felnőttekre veszélytelenek, de az újszülöttre átjutva növelhetik a fertőzés kockázatát. Meglepő felfedezést tettek, a cukrok antibiotikumként viselkedtek az ilyen baktériumokkal szemben.
Nem minden anyuka képes, vagy akar azonban szoptatni, és a kutatók arra kíváncsiak, hogyan tudnák „meghatározni, pontosan miként is működnek ezek a cukrok és egyes nők miért termelnek olyan tejet, aminek a cukortartalma még erőteljesebben antibiotikumos hatású”.
Ha a kutatók jobban megértik, melyek azok a cukrok, amelyek hozzájárulnak a baba egészségéhez, szintetizálni tudják majd a vegyületeket és hozzá tudják majd adni a csecsemőtápszerekhez is.
Mert mindannyian tudjuk, hogy „az a jobb tápszer, amelyik a legjobban hasonlít az anyatejhez és segíthet csökkenteni a szoptatott és a tápszerrel táplált babák közötti egészségügyi szakadék mélységét” - vélekedett a Vanderbilt Egyetem professzora.
Miért vesztik el később a szüzességüket a fiatalok?
(Fotó: pixabay.com/seeseehundhund)