Miért nem esznek sokan a fiatal lányok közül? Nem azért, mert anorexiások, hanem azért, hogy megspórolják a bevihető kalória mennyiséget az alkoholnak. Te is ismersz ilyeneket?
Ezt a viselkedést nevezik drunkorexiának, de még nem számít klinikai étkezési zavarnak, bár sok mindenben követi az anorexia tendenciáit. Férfiakat és nőket is érinthet, de több az ilyen eset a nők között. Egy vizsgálat szerint az egyetemista lányok 60 százaléka mutat ilyen tüneteket.
Az alkoholt a fogyókúraipar ugyanis démonizálja a kalóriatartalma miatt. Valóban, egy korsó sör egy szelet pizzának megfelelő, 197 kalóriát tartalmaz, míg egy pohár bor egy jégkrémnek megfelelő mennyiséget.
„Az egyetemen én is kihagytam étkezéseket, hogy ne legyek felfúvódva a bulizáshoz. Tényleg nagyon jellemző, hogy a klienseim megkérdeznek, hogy kihagyjanak-e étkezéseket, ha este inni akarnak” – magyarázza a 23 éves Lily, aki ma személyi edző.
Elli McKinnel blogger szerint „ha étterembe, ha kocsmába, ha bulizni mész, mindenki elvárja, hogy igyál. Minden alkohol egy csomó üres kalóriát tartalmaz, de közben azt is elvárják tőled, hogy vékony maradj.”
Ezért isznak a lányok inkább vodkát is, mint sört vagy bort, mert a vodkától lehet a legkevesebb kalóriát magadhoz véve berúgni.
A tendencia férfiakat is érint, a drunkorexia testtudatos korunk pestise. Jojó effektushoz is vezethet, ha hetekig fogyókúrázunk, hogy egy-egy bulin vagy hétvégén jól elhajolhassunk.
Nemcsak az ivás előtti étkezések kihagyása jelenik meg a tünetegyüttesben, hanem az italozás közbeni féktelen zabálás és az utána való méregtelenítő éhezések váltakozása is.
Akadnak olyan anorexiások, akik ezeket a tüneteket is mutatják, így együtt pedig ez már rendkívül veszélyes mind a fizikai, mind a mentális egészségre. Azoknak, akik ezeket tapasztalják magukon, azonnal forduljanak orvoshoz.
Üres gyomorra alkoholt fogyasztani önmagában is veszélyes, figyelmeztet Dr. Sarah Jarvis, a Drinkaware egészségügyi tanácsadója. Akár alkoholmérgezéshez, hányáshoz és ájuláshoz is vezethet.
„Ha ezt rendszeresen csinálod, krónikus egészségkárosodást, májbetegségeket, szívbetegségeket kockáztatsz. Ráadásul kimerülhetnek a szervezeted vitamin és ásványianyag készletei, hiszen az alkoholnak nincsen tápértéke” – hívta fel a figyelmet az orvos.
Az rendben van, ha tisztában vagyunk a kedvenc italunk kalóriaértékével, de ne váljon ez megszállottsággá. Ráadásul nyilvánvaló, hogy egészségesebb az alkoholfogyasztásból visszavenni, mint az étkezésből!