Igazi tovább élő történelem az, amikor bizonyos munkákat nők azért nem végezhetnek – mert nők. Nyilván vannak olyan foglalkozások, melyek esetében ez akár még magyarázható is lenne, de sok olyan van közöttük, aminek tiltása teljesen érthetetlen.
Közel félezer olyan állás van ma is Oroszországban, amit nők nem végezhetnek, ezek között akadnak olyanok, amelyek tiltása teljességgel érthetetlen. Az okokat a történelemben kell keresni.
Hogy egy személyes történettel hozakodjunk elő, Szvetlana Medvegyeva 2005-ben végzett navigációs tisztként, majd 2012-ben megpályázott egy folyami hajó kapitányi állását.
Nem csak megpályázta, el is nyerte, majd azzal a lendülettel meg is fosztották a lehetőségtől egy, még a szovjet időkből származó szabályra hivatkozva.
Mindez azért is érdekes, mert minden rémtette ellenére a Szovjetunió sok szempontból rengeteget tett a nők egyenjogúságáért. Ott lehetett a világon először nagykövet nő, az első női űrhajós is orosz (szovjet) volt, és ott voltak a világon először bölcsődék.
Csakhogy amennyit adtak, legalább annyit el is vettek. A szovjet vezetés 1974-ben összeállított egy 38 iparágban 456 munkakört felsoroló listát, amelyet nők nem végezhettek.
Az indok az volt, hogy ezek a munkák fizikailag túlságosan megterhelők, a körülmények pedig veszélyesek lehetnek a nők számára. A listát egyébként 2000-ben már Vlagyimir Putyin kormánya iktatta törvénybe.
Ez a közel félezer munkakör a teljes orosz gazdaság 2-4 százalékát fedi le. Kivételt csak azokban az esetekben lehet tenni, ahol „a munkahely megfelelően biztonságossá vált”, bármit jelentsen is ez.
Visszatérve Szvetlana Medvegyeva történetére, a nő bírósághoz fordult, és azt kérte, hogy a bíróság kötelezze a munkahelyet, hogy az legyen „megfelelően biztonságos”. Kérelmét elutasították, így tavaly az ENSZ nők elleni diszkriminációval foglalkozó bizottságához fordult.
Az orosz legfelsőbb bíróság idén júliusban úgy döntött, a nő ügyét újra kell tárgyalni, a tárgyalás a napokban meg is kezdődött.
„Szvetlana Medvegyeva sok éve fáradhatatlanul küzd azért, hogy megvalósíthassa álmát, és egy folyami hajó kapitánya lehessen. Az az ország, amely egykoron úttörő szerepet vállalt a női jogok biztosítása terén, megtagadja tőle ezt a lehetőséget, miként abban is megakadályozza a nőket, hogy vonatot vezessenek, ácsok, kamionsofőrök vagy profi búvárok legyenek” - mondta az eset kapcsán az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet regionális igazgatóhelyettese, Denis Krivosejev.
(Fotó: pixabay.com/Antanias)