Magyarországot is körbejárta (naná!) a hír, mely szerint Emma Watson nem átallott a szokásosnál kicsit többet megmutatni magából a Vanity Fair márciusi fotózása során. Arról már kevesebb szó esett, ami miatt ez a történet érdekessé válik, jelesül, hogy a Harry Potter-sorozatban megismert színésznő egyúttal az ENSZ nagykövete és a feminizmus egyik szószólója. A kérdés már csak az, hogy fér össze főleg az utóbbi a fotóval?
A fénykép (mint az várható volt) erősen megosztotta a közönséget, sokan üdvözölték, mint bátor, feminista kiállást, míg mások éppen azért támadták Emma Watsont, mert szerinte a kép ellene megy elveinek.
A vita egyik gerjesztője a brit talkRadio műsorvezetője, egyben a konzervatív Telegraph napilap kolumnistája, a szókimondásáról is ismert Julia Hartley-Brewer volt, aki erősen kritizálta a fotót, ami egyébként a The Sun bulvárlap 3. oldalán is megjelent.
(Ennek ugye önmagán túlmutató jelentősége van, a tömeglap 3. oldala ugyanis klasszikusan a fél- vagy majdnem teljesen meztelen nőkről szóló fotónak volt részben fenntartva, emígyen a nők kiszolgáltatottságának jelképe volt.)
Julia Hartley-Brewer azt kérdőjelezte meg, hogy miért „felszabadító” egy olyan „menő” magazinban meztelenkedni, mint a Vanity Fair, és miért a nők „kihasználása”, ha ugyanaz a kép a The Sun 3. oldalán jelenik meg?
Erre a felvetésre aztán beindult a vita, sokan azzal érveltek, hogy a meztelenség és a feminizmus egyáltalán nem zárja ki egymást. „Ó, nem is tudtam, hogy a feminizmushoz szigorú öltözködési előírás is tartozik” – szólt az egyik ellenérv, míg egy másik hozzászóló szerint „még mindig ott tartunk, hogy ha feminista vagy, akkor nem lehetsz szexi?”.
Mások viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy míg a 3. oldalon általában szereplő nőkről készült képeket betiltanák, addig ha Emma Watsonról készül topless fotó, akkor a bátorságáért dicsérik, ami álszent dolog.
Emma Watson egyébként 2014-ben végzett a Brown Egyetemen, majd ugyanazon a nyáron az ENSZ nagykövete lett, elsősorban a nők jogaiért és a nemek közti egyenlőségért harcolva.
(Nyitókép: flickr.com/Marco Bond)