Vajon miként változik majd meg az egyetemek szerepe a következő évtizedekben? A kérdés azért is érdekes, mert egyre több példa bizonyítja, hogy nem feltétlenül kell végigmenni a felsőoktatáson ahhoz, hogy az ember (nagyon) sok pénzt keressen – ám van egy szempont, ami miatt mégis fontos.
Mi a közös Evan Spiegelben, Bill Gatesben és mondjuk Mark Zuckerbergben – természetesen amellett, hogy mindhárman a leggazdagabbak között vannak? Nos, egyebek mellett az, hogy egyikük sem fejezte be egyetemi tanulmányait.
Ráadásul az információs korszakban talán csökkenni is fog az egyetemek szerepe, legalábbis ha azt a jelenlegi formájában és fizikai valójában értelmezzük.
Mindez akkor igaz, ha az elérhető tudás mennyiségét nézzük, ugyanakkor az egyetemek nagyon fontosak egy szempontból, ez pedig a kapcsolatépítés – jegyzi meg a Visual Capitalist, és az alábbi (csak amerikai egyetemeket számba vevő) listát elnézve nehéz nem igazat adni az oldalnak.
A sikeres üzlet egyik titka ugyanis a jó kapcsolatrendszer, és ezek megalapozására az egyetemek tökéletes helyszínek. És közülük is a legtökéletesebb a Harvard.
Az amerikai egyetem padjait koptatta a világ leggazdagabb 500 emberéből 35, ami akkor különösen nagy szám, ha tudjuk, hogy ez több, mint a szaúdi és spanyol toplistát milliárdosok száma összesen.
Ennek a 35, Harvardot végzett embernek az összvagyona nem kevesebb, mint 309 milliárd dollár, ami megfelel Hongkong, vagy Írország éves bruttó nemzeti össztermékének.
Olyanokról van szó, mint a Warren Buffett jobbkezének számító, a Berkshire Hathaway alelnökeként dolgozó Charlie Munger, a HP elnöke, Meg Whitman, Steve Ballmer, vagy éppen a volt New York-i polgármester Michael Bloomberg.
Az elitegyetemek mind a mai napig olyan szűrővel rendelkeznek, melyen csak a nagyon okosak és/vagy nagyon jó kapcsolatokkal rendelkezők jutnak át (a Stanfordra vagy a Harvardra a felvételi arány 6 százalék alatt van), ami egyúttal az ott kiépíthető kapcsolatok minőségét is meghatározza.
A Harvard tehát igazi milliárdosgyár, de hogy más egyetemeket is említsünk, a második legizmosabb a Columbia 171,7 milliárd dollárral (nem utolsósorban Warren Buffettnek köszönhetően), míg a harmadik helyen Stanford található 149,2 milliárddal. A többiek bőven 100 milliárd alatt vannak, persze amúgy pestiesen szólva: nekünk legyen mondva.
(Fotó: harvard.edu)