Az észak-amerikai ország szinte minden felmérés szerint a világ egyik legjobb és legélhetőbb helye, ugyanakkor legalább annyira érdekes is, mint amennyire jó. Mert ki gondolta volna, hogy a „juharszirup Szaúd-Arábiájának” a neve tulajdonképpen egy félreértés következménye, vagy hogy van egy akkora nemzeti parkja, ami nagyobb, mint Svájc? Következzen tehát nyolc érdekes és/vagy meglepő tény Kanadáról!
Új-Fundlandon a legsűrűbb a jávorszarvas populáció a világon, aminek az egyik sajnálatos következménye, hogy itt van a legtöbb őket érintő baleset is. Évente 500-600 karambol részesei az állatok, szerencsére ezek csak kisebb koccanások, melyek csak 5-10 alkalommal járnak súlyos sérüléssel, és évente átlagosan egy ember veszíti életét ilyen balesetben. A helyi kormányzat ezért nemrégiben ötéves megelőzési programot indított.
2. Az őrületes méretű erdők
Az nem meglepő, hogy Kanadában hatalmas erdők vannak, na de ezek mérete! A kanadai erdők összességében akkorák, hogy beborítanák Olaszországot, Franciaországot, Németországot, Svédországot, az Egyesült Királyságot, Japánt, Kambodzsát, Nicaraguát, Ghánát, Kamerunt, Dél-Koreát és Uruguay-t – egyszerre!
3. Egy vékony sávban élnek
Hiába hatalmas az ország, lakosainak 75 százaléka az amerikai határtól egy 160 km-es sávban él, attól északra ugyanis túl hideg van.
4. A juharszirup Szaúd-Arábiája
Rendben, be kell ismernünk, a bevezetőben kicsit csaltunk, mert voltaképpen Quebec-et nevezik így, ami nem csoda, mert a világ juharszirup-termelésének 71 százaléka ide koncentrálódik. A gyártóknak saját szövetségük is van (a Federation of Quebec Maple Syrup Producers - FPAQ), ami kicsit az OPEC-hez hasonlóan próbálja kézben tartani és befolyásolni az árakat. Mostanában egyébként bajban vannak, mert egyre többen váltanak az édesítőkre, így csökkent a kereslet.
5. Kaliforniában többen élnek
Hiába ugyanakkora (nagyjából), mint az Egyesült Államok, csak Kaliforniában többen élnek, mint Kanadában. Tavaly júliusban Kanada lakossága 35,1 millió fő volt, míg Kaliforniáé 39,1 millió.
6. A neve egy félreértés következménye
Még 1536-ban történt, hogy egy bizonyos Jacques Cartier meghallotta, hogy az irokéz indiánok „kanata” néven emlegetik a településeiket, ami egy átfogó név volt a falura, táborra. Viszont rendkívül gyakran használták, ezért a francia felfedező azt feltételezte, hogy az egész területnek ez a neve. S lőn Kanada.
7. Kanadában van a negyedik legnagyobb francia nyelvű város
A három legnagyobb, francia nyelvű város sorrendben Párizs, a kongói Kinshasa és az elefántcsontparti Abidzsán. Negyedik helyen viszont Montreal következik, ahol nagyjából 4 millió ember él (ha az agglomerációt is beleszámoljuk).
8. A Svájc méretű nemzeti park
A Wood Buffalo Nemzeti Park Albertában fekszik és 44 800 négyzetkilométer nagyságú. Arról híres, hogy egész Észak-Amerikában itt van a legnagyobb vadbölény populáció. Na de Svájc: az európai ország területe valamivel több, mint 41 ezer négyzetkilométer, azaz kisebb, mint az albertai nemzeti park.
(Fotó: flickr.com/kuhnmi)