Egy új felmérés szerint hiába van valakinek több száz ismerőse a Facebookon, baj vagy gond esetén a nagy részük teljesen hasznavehetetlen, mi több, még csak nem is szimpatizálna a problémáinkkal.
Az Oxford Egyetem tanulmánya szerint hiába van valakinek akár több száz ismerősen a Facebookon, problémák esetén a legtöbbjükre egyáltalán nem is számíthat.
Mi több, a Robin Dunbar pszichológusprofesszor vezette csapat állítása szerint átlagosan 4 olyan ember van a közösségi oldalakon fellelhető ismerőseink között, akikre baj esetén támaszkodhatunk.
A professzor és csapata azt vizsgálta, milyen kapcsolat van a Facebook-ismerősök és a valódi barátok száma között, és arra a megállapításra jutottak, hogy nagyon kevés, azaz attól, hogy valakinek rengeteg ismerőse van a virtuális térben, nem lesz több valódi barátja, mi több, még olyan sem, akivel rendszeresen beszélne.
Mi az átlag?
Az átlagos Fb-felhasználónak 150 ismerősen van a közösségi oldalon, de baj esetén csak 14-en közülük mutatnának egyáltalán némi együttérzést (természetesen ebben az esetben is átlagról beszélünk).
Átlagos esetben a Facebook-ismerősök negyede (27 százaléka, egészen pontosan) „valódi” ismerős is egyben, tehát nem olyan, akit csak bejelöltünk, de találkozni akár hosszú évek óta nem is találkoztunk vele.
Ezek a számok egyébként nem nagyon különböznek attól, ahogyan a baráti kapcsolatok a hétköznapokban működnek, ugyanakkor a szakemberek szerint a feltételezett barátok magas száma becsapós lehet, mert azt sugallhatja az embernek, hogy több közeli barátja van, mint amennyi valójában.
A Facebook-ismerősök a szakember szerint érdekes szinteket mutatnak, a legszűkebb csoportba átlagosan 5 ember tartozik, a következőbe 15, majd 50 és így tovább. „A valódi kapcsolatok azért megkövetelik, hogy időről időre személyesen is találkozzunk egymással” - foglalta össze a tanulságokat Robin Dunbar pszichológusprofesszor.
(Fotó: flickr.com/Andrew Kuznetsov)