Egy amerikai tanulmány legalábbis azt állítja, hogy a zöldségekből és gyümölcsökből áll étrend jobban károsíthatja a környezetet, mint a húsfogyasztás. Nem értünk hozzá, de érdekes érveket hoznak fel.
A saláta termesztése például háromszor akkora üvegházhatással jár, mint ha bacont fogyasztunk – állítják a Carnegie Mellon Egyetem szakértői, akik azt vizsgálták, mennyi energia, víz és károsanyag-kibocsátás kell egységnyi kalória előállításához.
A tanulmány megállapításaival szembe megy az egyre erősebben hangoztatott, a hús elhagyását szorgalmazó kampánnyal. Azt az amerikai kutatók sem kérdőjelezik meg, hogy célszerűbb lenne az eddiginél kevesebb húst fogyasztani, vagy hogy a húsukért tenyésztett állatok jelentősen hozzájárulnak a károsanyag-kibocsátáshoz.
Ugyanakkor vizsgálatukból az is kiderült, hogy a javasolt és egészségesebbnek tartott ételek mindhárom fent említett tényezőt figyelembe véve károsabbak a környezetre, ha a megfelelő kalóriabevitelhez szükséges mennyiséget is figyelembe vesszük.
Mindent összevetve
A szakemberek az egész folyamatot (tehát a termesztést, a szállítást, az eladást, otthoni tárolást) is figyelembe vették, amikor összehasonlították a különböző ételek hatását.
„Sok közönséges zöldség termesztése kalóriára lebontva sokkal több erőforrást igényel, mint gondolnánk. Ilyen szempontból például a padlizsán, a zeller és az uborka is nagyon rosszul szerepelt a csirkéhez vagy a sertéshez viszonyítva” - mondta Paul Fischbeck, a tanulmány társzerzője, egyetemi professzor.
A saláta például rendkívül sok vizet és energiát igényel, ugyanakkor mindez nagyban függ a termesztés körülményeitől is – tette mindehhez hozzá a The Independent kérdésére Anthony Froggatt, a Chatham House független kutatóintézet vezető munkatársa.
Csak módjával
Érdekes, hogy ha a jelenlegi étkezési szokásainkat nem adjuk fel, csak csökkentjük a kalóriabevitelt, már azzal 9 százalékkal csökkenthetjük a környezetre gyakorolt káros hatást.
Ellenben ha a jelenlegivel megegyező kalóriát szeretnénk bevinni egészséges ételekből, az 43 százalékkal több energiát, 16 százalékkal több vizet követelne meg, ami összességében 11 százalékkal növelné a károsanyag-kibocsátást.
Meglepő módon ha elhagyjuk a húst az étkezésünkből és megfogadjuk a kalóriabevitelt érintő amerikai javasolt előírásokat, még akkor is 38 százalékkal növelnénk az energiafelhasználást, 10 százalékkal több vizet használnánk és 6 százalékkal növelnénk a károsanyag-kibocsátást.
Még egyszer: mi nem értünk hozzá, de azért az elég valószínűnek tűnik, hogy a probléma jóval összetettebb, mint elsőre gondolnánk.
(Fotó: pixabay.com/pixel1)