Immár 1997 óta tartják meg Nagy-Britanniában a Szexuális Egészség Hetét, aminek egyik célja, hogy megválaszolja a rengeteg kérdést, eloszlassa a tévhiteket, egyáltalán: segítse a kommunikációt a témában. Néha ugyanis hajlamosak vagyunk elfelejteni, milyen kellemes, jó és fontos dologról is van szó.
(fotó: flickr.com / Bryan Brenneman)
Nem csak a magyar iskolákban, a brit oktatási intézményekben is gondot okoz, miként beszéljenek a fiataloknak a szexről. A legfőbb kritika, hogy a felvilágosítás későn jön, és akkor is túlságosan a kapcsolat biológiai részére koncentrál, ráadásul ezen belül is a negatívumokra: hogyan ne legyünk terhesek, hogyan kerüljük el a betegségeket. Arról viszont már kevesebb szó esik, hogy a szexben milyen fontos az intimitás, az örömszerzés és a gyönyör.
Tanulási nehézségek
Kevés szó esik róla, de a tanulási nehézségekkel küzdők sokkal kevesebb információhoz jutnak, és kevesebb segítséget is kapnak, holott az átlagnál kiszolgáltatottabbak a szexuális erőszaknak. A másik szélsőség pedig az, amikor a szülők, gondozók, segítők túlzottan óvják őket a partnerkapcsolattól.
Idősek
A skála másik végén ott vannak az idősebb emberek, akikről valamiért a mai napig az él sokak képzeletében, hogy nem élnek nemi életet. Holott egy 15 ezer fős felmérés szerint a 65-74 éves férfiak 57, az ugyanezen korosztályba tartozó nőknek pedig 37 százaléka szexelt a megelőző egy évben. Ugyanez az arány az 55-64 éves korosztályban 75 és 59 százalék.
Fantázia és valóság
Sokan sokszor írtak már a pornó káros hatásairól, amennyiben rossz irányba viszi az elvárásokat, és rossz példát mutat, különösen a fiatalok esetében. És akkor még nem is beszéltünk a média sugározta teljesen irreális testképről.
Annál kevesebb szó esett arról, hogy a szexuális gyönyör mindenki számára más és más, a kapcsolat központjában pedig a kölcsönös tisztelet (kellene, hogy) áll(jon).
Beszélgetés
Természetesnek tűnhet, ám meglepően sokan nem tudnak a partnerükkel beszélgetni a szexről, még a hosszú kapcsolatokban sem. Pedig a megfelelő kommunikáció, ha el tudjuk mondani, mit szeretünk és mit nem, nagyon sokat segíthet a jó szexuális élet kialakításában.
A kommunikáció nagyon fontos természetesen az orvosokkal, egészségügyi személyzettel folytatott beszélgetésekben. Egy szintén brit felmérésből az derült ki, hogy a megkérdezett 18-24 éves nők 66, a 65 év fölöttieknek pedig 11 százaléka vallotta be, még orvosa előtt is szégyellné kiejteni a vagina vagy orgazmus szót. Így pedig elég nehéz..