Meglepő eredményt hozott egy 15 országban végzett, a gyermekek boldogságát vizsgáló brit felmérés. Az ember azt gondolná, hogy Etiópiában, vagy Algériában boldogtalanabbak a gyerekek, mint a nagyságrendileg jobb anyagi körülmények között élő brit vagy dél-koreai kortársaik – nos, nem így van.
(fotó: pixabay.com / Pezibear)
Iskolai zaklatások, önbizalomhiány, rossz testkép – ezek azok a legfőbb tényezők, melyek boldogtalanná teszik a brit gyerekeket – derül ki a York Egyetem szakembereinek 15 országra kiterjedő felméréséből.
A vizsgálat szerint több mint félmillió olyan 10-12 éves él Nagy-Britanniában, akiket havonta legkevesebb egy alkalommal bántalmaznak a kortársaik, felük pedig kirekesztettnek érzi magát.
Érdekes, de nem meglepő módon a kisebb gyerekek érzik jobban magukat, a 10-11 éves korosztály kétharmada például azt mondta, boldog az iskolában. Ez később drasztikusan megváltozik, a középiskolások esetében már csak 43 százalék vallotta magát elégedettnek.
Ami elgondolkodtató, hogy a brit gyerekek boldogtalanabbak az iskolában, mint ugandai, etióp és algériai kortársaik, és csak valamivel érzik jobban magukat, mint német, dél-koreai vagy észt társaik.
A Children’s Society nevű szervezet szerint a helyzet olyan rossz, hogy kötelezővé kellene tenni az iskolai tanácsadást és programokat kellene indítani a mentális egészség megőrzése érdekében.
„Egyike vagyunk a világ leggazdagabb nemzeteinek, gyermekeink boldogtalansága mégis minden korábbinál erősebb. Sürgősen meg kell találnunk a módját, hogy fiataljaink boldogabban éljenek, hogy ne legyenek később még nagyobb problémáik” - mondta a The Independent brit lapnak Matthew Reed, a jótákonysági szervezet ügyvezetője.
A legsúlyosabb problémák a testképpel adódnak, különösen a lányok körében, ezen a téren csak Dél-Koreában rosszabb a helyzet, mint a briteknél. A legelégedettebbek egyébként a kolumbiai lányok.