A leginkább félelmetes és titokzatos szervezetek egyike a Ku Klux Klan, a tagok mindennapjairól (egyáltalán: a tagokról) vajmi keveset tudni. Ezért is nagyon izgalmasak Anthony Karen fotói, melyek éppen ezekbe a hétköznapokba engednek bepillantást.
Anthony Karen fotós karrierje Haitin kezdődött, ahol vudu rituálékat és egyéb vallási eseményeket örökített meg. Már ez önmagában is fantasztikusan izgalmas helyzet lehetett, ám a projektnek hirtelen vége szakadt, amikor még egy ennél is ritkább alkalom kínálkozott.
Anthony Karen ugyanis egyike lett azon kevés fotósnak, akik lehetőséget kaptak arra, hogy megörökítsék a Ku Klux Klanhoz tartozók mindennapjait. Nem akármilyen pillanat volt ez az életében, hiszen a fajgyűlölő, szeparatista mozgalom egyike Amerika leginkább zárt közösségeinek.
A fotós kapcsolatfelvételi erőfeszítései végül 2005-re értek be, ekkor sikerült kapcsolatot teremtenie a Klan tagjaival, majd miután elnyerte a bizalmukat, beengedték maguk közé.
A később Fehér büszkeség címen megjelent könyvet kiadó FotoEvidence-nek adott interjúban Anthony Karen arról is beszélt, hogy ahhoz, hogy megnyerje mások bizalmát, valamit a fotósnak is kell magából adnia cserébe.
„Időt töltök az emberekkel, meghallgatom a mondanivalójukat, és mindenkit egyéniségként kezelek. Nem kell hinnem abban, amiben ők hisznek, de amikor valaki beenged a privát szférájába, kötelességemnek érzem, hogy ítélkezés helyett megfigyelő legyek” - fogalmazott.
„Természetesen arról szó sincs, hogy ne avatkoznék közbe, ha úgy érezném, a helyzet megköveteli, de úgy döntöttem, hogy a pillanatok megfigyelője leszek, és egyszerűen csak előfeltevések nélkül befogadom azt, amit látok” - tette hozzá.
Az első Ku Klux Klant 1865-ben alapította meg Tennessee államban hat háborús veterán. Céljuk elsősorban az volt, hogy megakadályozzák az állampolgári jogok kiterjesztését az afrikai-amerikaiakra. Titkos társaságként a tagok esküt tettek a legszigorúbb titoktartásra, és a jól ismert álarcban gyilkolták meg az általuk gyűlölt fekete bőrű embereket.
Talán kevésbé közismert, hogy a szervezetet alig hat évvel később, 1871-ben feloszlatták, és egészen a második KKK 1915-ös megalakulásáig nem is működtek. A második Klan 1944-ig létezett, a jelenlegi (alig pár ezer taggal) a hetvenes években alakult meg.
További fotók Anthony Karen honlapján láthatók.