Nem szeretnénk ijesztgetni, nem is mi tesszük, hanem a brit kormány, melynek legutóbbi jelentése szerint akár 80 ezer ember is belehalhat, ha kitör egy kórházi szuperjárvány. Készülnek is rá.
Egyre komolyabb gondot okoz a brit kórházakban a gyógyszereknek ellenálló baktériumok és vírusok jelenléte, olyannyira, hogy most külön kormányzati jelentés készült, amely egy esetleges szuperjárvány kitörésének következményeit taglalja.
A dokumentum azzal számol, hogy már egyetlen járvány kitörése is akár 80 ezer ember életébe kerülhet, de összességében akár 200 ezer embert is elérhet egy, a gyógyszereknek ellenálló, újgenerációs, az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktérium elterjedése.
A hivatalos kormányzati jelentés úgy számol, hogy két évtizeden belül akár egy közönséges influenza is komoly gondokat okozhat az AMR (antimikrobiális rezisztencia) miatt, így ugyanis eddig könnyen gyógyítható, hétköznapi betegségek is kontrollálhatatlanná válhatnak.
Mindez azt jelenti, hogy a penicillin felfedezésével a tbc és a tüdőgyulladás kezelésében megszerzett előny semmivé válhat. A dolog olyannyira nem ijesztgetés, hogy már maga David Cameron miniszterelnök is megszólalt a témában, arra figyelmeztetve, hogy egy ilyen forgatókönyv „visszavethet minket” a modern orvostudományt megelőző korszakba.
A dokumentumot egyébként a terrorizmussal, járványokkal, természeti katasztrófákkal foglalkozó kormánytestület állította össze, és most először szerepel benne a szuperbaktériummal kapcsolatos elemzés is – emlékeztet a The Daily Telegraph.
„Hatékony antibiotikumok híján egy kisebb sebészeti beavatkozás és rutinoperáció is magas kockázatú műveletté válhat, ezáltal megnőhet a betegen eltöltött idő hossza, és végeredményben idő előtti halálozáshoz is vezethet. A modern orvostudomány több területe, így a szervátültetés, béloperáció és némely rákkezelés is veszélyessé válhat a fertőzés megnövekvő veszélye miatt. Mindemellett az influenzajárványok is súlyosabbá válhatnak hatékony kezelés hiányában” – fogalmaz a jelentés.
Nem ez az első ilyen figyelmeztetés, korábban Jim O’Neill, a Goldman Sachs volt közgazdásza hívta fel a figyelmet arra (szintén a brit kormányfő felkérésére készített jelentésben), hogy 2050-re akár évi 10 millió ember is meghalhat ma könnyen kezelhetőnek számító betegségekben, ha addig nem sikerül új gyógyszereket kifejleszteni.