Nagy bajba került a Gay Hussar, a világ egyik leghíresebb magyar étterme, ugyanis az élet változásai erős lejtmenetbe taszították az egykoron politikus és művészek egyik kedvenc helyének számító helyet. Mi lesz vele?
A Gay Hussar (aminek a neve ne tévesszen meg senkit, amikor 1953-ban megnyílt, a gay szó jelentése elsődlegesen még vidám volt) olyan nevezetességek kedvelt helye volt, mint Henry Kissinger (már amikor a brit fővárosban járt, ugye), vagy T. S. Eliot, és itt mondott nemet a hatvanas évek végén a Munkáspárt által megkörnyékezett Mick Jagger is a politikai karrierre.
A Gay Hussar ugyanis sokáig (egészen pontosan Tony Blair színre lépéséig) a brit baloldal egyik kedvelt helye volt, és bár ebben szerepe volt az egzotikusnak számító magyar ételeknek is, elsősorban nem az vonzotta ide a politikusokat és művészeket.
Mint a New York Times cikke emlékeztet, a reformétkezés és a fogyókúra híveinek nem feltétlenül ajánlott a hely, hiszen a palacsinta, a gulyás és a többi magyar(os) étel nem feltétlenül ezt az irányzatot képviseli.
Visszatérve a politikához, olyan baloldali pártvezérek kedvelt helye volt, mint Michael Foot és Neil Kinnock, ám az 1990-es években Tony Blair és az Új Baloldal megjelenése véget vetett a fénykornak.
A későbbi miniszterelnök ugyanis fokozatosan jobbra tolta a Munkáspártot, jöttek a divatkaják, az egészséges(ebb), csillogóbb, menőbb éttermek, a Gay Hussar tulajdonosai pedig egyszer csak azt vették észre, hogy elmaradoznak a nagynevű vendégek.
Ha ez nem lenne elég, az internet térnyerésével megváltozott a hagyományos újságírás is: véget értek a hosszú, nem ritkán alkoholgőzös ebédek. „Az embereknek nincs már idejük ilyesmire, az újságíróknak pedig tovább kell józannak maradniuk a munkában” – vázolta az elkeserítő helyzetet a baloldali Daily Mirror főszerkesztő-helyettese, az egyébként Gay Hussar-rajongó Kevin Maguire.
Az étterem tehát most eladó, a tulajdonosok félmillió fontot kérnek a 2022-ben lejáró bérleti díjért. Támogató akad, vásárló-jelölt is – mást ne mondjunk, eddig 160 politikus és újságíró állt össze Goulash Cooperative néven, hogy megvegyék a Gay Hussart. Elsőre 225 ezer fontot ajánlottak, de azt nem fogadták el.
Remélhetőleg sikerrel járnak, és nem tűnik el London egyik legendás magyar étterme.