Miközben a világ az ebolával van elfoglalva, kevesebb figyelem jut egy régebben ismert, de újabb kitörés előtt álló betegségre, a maláriára. A probléma az, hogy a betegséget terjesztő kórokozók egy része ellenállóvá vált a gyógyszerekre.
Miközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrégiben azt jelentette, hogy három év alatt 47 százalékkal csökkent a malária okozta halálesetek száma a világban, a helyzet messze nem ennyire szívderítő.
A WHO éves jelentésében az szerepel, hogy 2000-től 2013-ig Afrika térségében - ahol az összes haláleset mintegy 90 százaléka történt -, 54 százalékkal csökkent a halálos kimenetelű esetek száma. A Szaharától délre fekvő térségben négy éve 173 millióan, tavaly pedig 128 millióan betegedtek meg.
A kórral szembeni harc egyik hatékony eszközének bizonyult a moszkitók elleni hálók átitatása rovarölőszerrel. Ma már a szubszaharai térség lakosságának a fele tud ilyen hálót beszerezni, míg 2000-ben alig három százaléka volt erre képes.
A WHO szerint a malária elleni küzdelem másik fontos eszköze volt a hatékony diagnosztikai módszerekhez és a gyógykezeléshez való hozzáférés kiterjesztése. Az Egészségügyi Világszervezet szerint sok ország közel van ahhoz, hogy teljesen megszabaduljon ettől a betegségtől.
Ennél sokkal több jó hírrel nem is tudunk szolgálni, ugyanis közben Mianmarban egyre válságosabb a helyzet. A korábbi Burma a világ maláriától talán leginkább sújtott térsége, ráadásul itt a kórokozók egy része már ellenáll a legelterjedtebb, artemisininen alapuló gyógyszeres kezelésnek.
A helyzetet tovább rontja, hogy az ország Indiával és Kínával is határos, márpedig ez a Föld lakosságának 40 százalékát jelenti, azaz még Mianmarban meg kellene állítani a malária terjedését.
„Gyorsan kell cselekednünk, hogy megelőzzünk egy nagy katasztrófát” - figyelmeztetett a WHO Malária Programjának szakembere, Pascal Ringwald, aki szerint ellenkező esetben a következmények tragikusak lehetnek.
Ha nem sikerül megfékezni a malária terjedését, akkor a történelem immár harmadik alkalommal ismételné magát, hiszen eddig már kétszer előfordult, hogy nem sikerült megállítani az ellenállóvá vált kórkozók terjedését. Mindkét esetben több millió ember halt bele, elsősorban Afrikában és főleg gyerekek.
A helyzet azonban szakemberek szerint most a korábbinál is rosszabb, hiszen egyáltalán nincs új gyógyszer. A tanulmány szerint ha nem sikerül időben kifejleszteni, az évente akár 116 ezer ember halálát is jelentheti (a többi áldozaton felül). Az orvosi költségek meghaladhatják az évi 32 millió dollárt, a gazdasági következmény viszont ennél is durvább, 385 millió dolláros is lehet.
A kezelést az is nehezíti, hogy az 51 milliós Mianmar kétharmada malária-veszélyeztetett területen fekszik, ráadásul rengetegen élnek nehezen megközelíthető vidékeken.
(via)