Őszintén bevalljuk, tegnap még mi sem ismertük Garry Winogrand nevét, ám akkor belefutottunk a fotóiba, és annyira megtetszettek, hogy úgy éreztük, megérdemel egy posztot. A harminc évvel ezelőtt, 56 éves korában elhunyt művész fő témája a hétköznapi Amerika volt, úgyhogy a segítségével bepillantást nyerhetünk több évtized amerikai mindennapjaiba.
Az 1928-ban New Yorkban született Garry Winogrand korának egyik kiemelkedő fotósa volt, és rendkívül termékeny is, így amikor 1984-ben a mexikói Tijuanában elhunyt, 6500 tekercs előhívatlan film maradt utána.
A héten Párizsban nyílt kiállítása, melyen eddig még be nem mutatott munkáit is meg lehet majd nézni. Noha Európában talán kevesebben ismerik, Amerikában a fényképészet egyik mesterének tartják, olyanokkal emlegetik együtt a nevét, mint Walker Evans, Robert Frank, Lee Friedlander, és William Klein.
Garry Winogrand az ötvenes évektől kezdte fotózni az amerikai utcák mindennapjait, elsősorban New Yorkban. A mostani kiállítását részben a San Francisco-i Museum of Modern Art (SFMOMA) és a washingtoni National Gallery of Art anyagából válogatták, ezeket az ikonikus képeket egészítik ki a korábban nem látott alkotások, azaz tulajdonképpen egy életmű-kiállításról beszélhetünk.
„A fotógráfiában nincs még csak megközelítő méretű és minőségű, eddig részben feldolgozatlan életmű, ez a kiállítás pedig nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy első alkalommal megpróbáljon átfogó képet adni a munkásságáról” – mondta Leo Rubinfien kurátor, egyben Winogrand baráti körének tagja az 1970-es években.
A kiállítást a francia főváros Jeu de Paume nevű műtermében tekinthető meg jövő februárig.
(via)