Több mint tízmillió brit autóst „vezetett félre és hagyott cserben” a kormány, amikor bő egy évtizeden keresztül arra bátorította őket, hogy a kevesebbet fogyasztó és állítólag a környezetre kevésbé káros dízeles autót vegyenek – állítja a brit Automobil Szövetség. Az autósokra most alighanem extraadó vár.
Nagy-Britannia alaposan túllépte az Európai Unió által engedélyezett légszennyezési határértéket, ezért Brüsszel pert indított London ellen. A légszennyezettséget elsősorban a rengeteg dízelautó okozza, éppen ezért Boris Johnson, a főváros polgármestere már közölte, elképzelései szerint a jövőben a Londonban ilyen autókkal közlekedőket 10 fontos plusz adóval sújtanák és nem kizárt, hogy az intézkedést további 18 nagyváros is átveszi.
A brit Automobile Association (AA - Automobil Szövetség, kb. a magyar Autóklub megfelelője) vezetője ugyanakkor erősen sérelmezi a tervezett különadót, mondván, bő évtizeden keresztül folyamatosan arra próbálták meg rávenni az autósokat, hogy a kevesebbet fogyasztó és állítólag környezetbarátabb dízeleket vásárolják, ehhez képest most megbüntetnék őket.
„Rengeteg autós érzi majd cserbenhagyva és erősen félrevezetve magát, hiszen sok éven keresztül a dízel mellett érveltek nekik. Most pedig hirtelen azt hallják, hogy ideje benzinre váltani” – háborgott az AA elnöke.
„A 90-es években már-már hisztéria alakult ki a széndioxid-kibocsátás veszélyei miatt, ugyanakkor senki sem vette a fáradtságot, hogy az egészet egyben vizsgálja. A brit autósok azt gondolták, helyesen cselekednek, hiszen ezt sulykolták a politikusok és a miniszterek is” – emlékeztetett Edmund King.
„Most pedig hirtelen ugyanezeknek az autósoknak azt mondják, hogy autóik komoly egészségkárosodást okozhatnak és bűnösnek kell érezniük magukat olyasmiért, amire korábban kifejezetten bátorították őket” – szögezte le az Automobil Szövetség vezetője.
A dízelautók iránt kereslet fellendülése Nagy-Britanniában 2001 környékére tehető, amikor az akkori pénzügyminiszter, Gordon Brown bejelentette, hogy a több széndioxidot kibocsátó benzines autók tulajdonosait nagyobb adókkal sújtják.
Több autós érdekvédelmi szervezet most arra hívta fel a figyelmet, hogy ha valóban bevezetik a tervezett különadót, akkor a dízeles autók eladási árai is jelentősen csökkenhetnek.
(via)