Hány olyan filmet láttunk már (nem is beszélve az igaz történetekről), amelyben a főnök beleszeret a titkárnőjébe, feleségül veszi, és boldogan élnek, amíg… Nos, ez az, ami manapság már egyre kevésbé fordul elő.
Egy amerikai kutatás szerint visszaszorulóban vannak a munkahelyeken született és házasságba vezető kapcsolatok az Egyesült Államokban. A National Bureau of Economic Research nevű intézet felmérése szerint jelentős mértékben megnőtt az azonos végzettségűek közötti házasságok aránya.
Például míg az 1960-as években az egyetemi végzettségű férfiak negyede vett feleségül diplomás nőt, addig 2005-ben már a felük, és hasonló jelenségről számolnak be brit kutatók is.
A jelenség fordítva is igaz: míg 1960-ban az érettségizett nők 40 százaléka ment feleségül érettségizett férfihoz, addig ez az arány 2005-re 60 százalékra emelkedett.
Több az egyetemista nő
A szakértők szerint a változás egyik oka, hogy sokkal több nő jár egyetemre, mint a hatvanas évek elején. „Ha megvizsgáljuk a hatvanas éveket, hatalmas nemi alapú különbséget látunk – a nővér, aki feleségül ment a sebészhez, az üzletember, aki elvette a titkárnőjét” – hívta fel a figyelmet John Goldthorpe, az oxfordi Nuffield College munkatársa.
„Az elmúlt 20 évben a nők utolérték a férfiakat az egyetemi képzés területén. Életük randizós korszakában járnak egyetemre, így a felsőoktatásból nagy randigyár lett” – tette hozzá.
Nő a szakadék
A szakemberek ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a jelenség miatt nőhet a szakadék a háztartások bevételei között, értelemszerűen a sikeres, jól képzett házaspárok sokkal többet keresnek, mint a diplomával nem rendelkezők.
Egy amerikai diplomás pár az átlagbér 119 százalékát kereste 2005-ben az Egyesült Államokban, míg egy diplomás nő, aki nem diplomás férfihez ment feleségül, az átlagnál 8 százalékkal kevesebbet keresett.