Szakértők szerint nem kevesebb, mint 200 millió ember életét lehetne megmenteni, ha megháromszoroznák a dohánytermékek adóját a világon. Az ötlet persze jó, az elképzelés ellenben naiv. Hiszen mikor is lehetett bármit is egységesen elérni mindenütt?
Persze tisztában vagyunk azzal, hogy ez egy hipotetikus számítás, mindenesetre a szám komoly nyomatékot ad a dolognak. A kutatók szerint az adónövelés sokakat eltérítene attól, hogy rászokjanak a cigire, és lehet, hogy sokakat, akik már a szokás rabjai, mégis a cigi letételére ösztönözne. (Vagy a feketepiac felé tolna? Ehhez alighanem a dohánylobbinak is lesz még néhány szava.)
Gazdagabb országokban a cigaretta árának 50-60%-a már most is adó, szegényebb országokban ugyanez az arány 30-40%. Az ár megduplázása nagyjából ötödével csökkenti a dohányzók számát - derült ki abból az összehasonlító kutatásból, ami világszerte készült 63 különböző tanulmány összevetéséből keletkezett.
A brit dohányzásellenes szervezet a Cancer Research UK képviseletében a tanulmány egyik szerzője, Sir Richard Peto azt mondta, a világon a férfiak fele, a nők közül minden tizedik szokik rá a dohányzásra, és a fejlődő országokban nem is szoknak le.
Pedig ha 40 éves koruk előtt abbahagynák a dohányzást 90%-al csökkenne az esélyük, hogy valamilyen ebből fakadó betegségbe halnak majd bele.
Így a szervezet arra szólítja fel a kormányokat, hogy infláció feletti mértékben emelje a dohánytermékek árát, sőt attól függetlenül is tegyenek adónövelő lépéseket, hiszen a dohányzás az egyik legfőbb oka egyébként elkerülhető betegségeknek, halálozásnak.
(via)