Egyre elképesztőbb módszerek próbálják kikészíteni a költözni nem hajlandó és ezzel a hatalmas építkezéseket veszélybe sodró ingatlantulajdonosokat Kínában.
Mi is beszámoltunk már itt, a blogon több olyan esetről, amikor a (jellemzően idős, évtizedek óta ott élő) lakók nem voltak hajlandóak kiköltözni otthonukból, inkább dacoltak az építtető céggel.
Ilyen volt például a 75 éves Hong Csungkin és férje, Kung története, akik gyakorlatilag az út közepén éltek, egyszerűen körbeépítették őket a Kína keleti részén fekvő Taizsu városában. Némi zaklatásnak is ki voltak téve, éppen ezért kamerákat szereltek fel a ház köré, így próbálván megakadályozni, hogy a kivitelezők esetleg önkényesen nekiálljanak lebontani a házukat.
Még ennél is nagyobb port kavart annak a hatvanas házaspárnak az esete, akik a Snagdong tartományában fekvő Zaocsuang városában mondtak nemet az ingatlanfejlesztőknek és nem voltak hajlandóak áron alul eladni házukat.
Niu Csuangen és Csang Csongjun ennek következtében egy szigetként kiemelkedő dombon élt évekig minden közműtől, víztől, áramtól elvágva, embertelen körülmények között, körülöttük a félig befejezett felhőkarcolók torzóival.
A legfrissebb történet bizonyos szempontból ezeknél is különlegesebb. Az ország délkeleti részén található Guangzsuban ugyan a lakók döntő többsége engedelmesen elhagyta otthonát, hogy jöhessenek az ingatlanfejlesztők, ám legkevesebb hat család nem volt hajlandó elfogadni a felajánlott ellentételezést.
A megmaradt házak körül egyszer csak vizesárkok (!!) jelentek meg. Az egyelőre nem egyértelmű, hogy ezt azok a volt szomszédok ásták-e, akik már rábólintottak a pénzbeli ellentételezésre, vagy maguk az építtetők, ötletnek mindenesetre sajátos... A kínai állami hírügynökség tudósítása szerint a vizesárkok akár két méter mélyek is lehetnek.
A még ott lakók közül többen azt állítják, hogy tavaly november óta több alkalommal is direkt kikapcsolták náluk az áramot és a vízellátás is többször szünetelt.
A városban egyébként a hírek szerint több mint 600 ezer ember kénytelen költözni, ugyanis a vezetés tervei szerint a városközpontot, a környező lakóterületeket és az ósdi gyárépületeket egyaránt a földdel tennék egyenlővé, majd új épületeket húznának fel.
Kínában egyre komolyabb társadalmi feszültséget jelent a rohamtempóban végrehajtott infrastruktúra-fejlesztés, egyre több az ehhez hasonló incidens, amikor emberek nem hajlandóak elhagyni lakhelyüket azért, hogy teret adjanak az építkezéseknek.