Egy új tanulmány szerint nem csak éveket, hanem akár egy egész évtizedet elvehet a dohányzás egy ember életéből. A kutatás azonban nem csak rossz hírekkel szolgált, hanem például azzal az eredménnyel is, hogy aki még 35 éves kora előtt abbahagyja a cigizést, annak ez a 10 év akár vissza is jöhet, és még a középkorúak esetében is feleződhet.
Azt mindenki tudja, hogy a dohányzás káros az egészségre, de ez már szinte közhely. Azonban a kutatás eredményei, és a konkrét számok sokkal drámaibb képet festenek. A kutatást a New England Medical Journal hozta nyilvánosságra, melynek keretében 200 ezer amerikai adatait vizsgálták, akiket már 1997-óta követnek. 1980-ban is voltak hasonló felmérések, most az volt a cél, hogy megnézzék a trendek változtak-e.
Az 1960-as évek óta a dohányzók száma 40-ről körülbelül 20 százalékra csökkent. Mára a valaha dohányzók fele leszokott, így a kutatók most össze tudják hasonlítani a leszokás időpontjának hatását.
Sorjázó kérdések
A modern cigaretta kevesebb kátrányt tartalmaz, és az egészségügyi ellátás fejlődése is csökkentette a szív- és érrendszeri betegségekkel járó halálozást, de vajon jót tett-e ez a dohányosoknak?
A 60'-as-80'-as évek között a nők dohányzásból eredeztethető halálozási aránya jobb volt, mint a férfiaké, de hogy ennek vajon biológiai vagy szokásbeli okai voltak? A nők általában később kezdték, és kevesebbet szívtak. Manapság a nők cigarettázási szokásai ugyanolyanok, mint a férfiaké, vajon a halálozási arányaik is?
A kutatás eredményei szerint bizony a nőknek is ugyanazokkal a következményekkel kell számolniuk. A vizsgált amerikai nők azon első generációja, aki korán kezdte a dohányzást, és évtizedekig folytatta, azoknak ez az életkilátásait ugyanúgy rontotta. Méghozzá az 1980-as évek eredményeihez képest 50 százalékkal lett nagyobb a kockázata, hogy a dohányzás okozza a halálukat.
Sőt ezekből a statisztikákból az is kiderült, hogy míg a népességnek általában véve az elmúlt 20 évben nőtt a várható átlagéletkora, a dohányosok nem profitáltak ennyire például az orvostudomány fejlődéséből. Úgyhogy ez aláhúzza a különbséget a dohányzók és a nem dohányzók között.
Minél előbb, annál jobb
A különböző egészségügyi adatokból és számításokból az is kikövetkeztethető (amit persze a józan ész is alátámaszt), hogy minél előbb hagyja abba valaki, annál jobbak az esélyei. Aki 25 és 34 éves kora körül tette le a cigarettát, annak 10 évvel nőtt az élettartama azokhoz képest, akik ragaszkodtak káros szenvedélyükhöz. Aki 35 és 44 között hagyta abba 9 évet nyert, aki 45 és 59 között annak 4 és 6 évvel juthat több.
A következtetés tehát elég egyértelmű, ha sikerül leszokni, akkor ezzel az egyetlen művelettel akár 10 évvel tovább élhetünk!