Egyre nagyobb bajban van a Maldív-szigetek. Miután átlagosan csak másfél méter a tengerszint feletti magasság, egyre többen tartanak attól, hogy előbb-utóbb elönti az óceán a szárazföldet. A helyiek előremenekülnek.
A Maldív-szigetek a maga 1192 apró szárazföldjével egyike a Föld legveszélyeztetettebb országainak. Éppen ezért az állam vezetői javában gondolkodnak azon, miként menthetnék meg az előbb vagy utóbb várhatóan víz alá kerülő szigetek lakosságát.
Az egyik megoldás a mesterséges szigetek építése, a tervezésnek pedig már neki is fogtak, megbízva a Dutch Docklands International nevű céget. A vállalatnak már van tapasztalata ezen a téren, hiszen több hasonlót is épített a közelmúltban.
A mesterséges szigeteket kábelekkel vagy cölöpökkel rögzítik az Indiai-óceán fenekéhez, így ellenállnak majd minden természeti erőnek. Azért választották ezt a megoldást, hogy a lehető legkisebb környezeti kárt okozzák az óceánnak.
Nem akármilyen technikai megoldások
Érdekesség, hogy a szigeteket a költséghatékonyság érdekében vagy Indiában vagy a Közel-Keleten építik meg és egyszerűen a helyükre vontatják majd.
Egészen elképesztő technikai megoldások is lesznek, például a szigeteket alulról is meg lehet majd közelíteni, így igény esetén a magán-tengeralattjárók tulajdonosai akár a nappalijuk közepén is kiköthetnek.
„Közöltük a Maldív-szigetek elnökével, hogy képesek vagyunk a klímaváltozás menekültjeiből a klímaváltozás újítóivá tenni őket. Megvannak a módszereink, hogy környezettudatosan megépítsük és fenntarthatóvá tegyük ezt a projektet" - nyilatkozta a Dutch Docklands elnök-vezérigazgatója.
A projekt első lépéseként egy hatalmas golfközpontot építenek meg (hogy miért éppen azt, ne kérdezzétek). „Ez lesz a világon az első és egyetlen lebegő golfpálya, amivel persze együtt jár a csodálatos kilátás is az óceánra minden lyuknál" - tette hozzá Paul van de Camp. A klubházból egy víz alatti alagúton lehet majd megközelíteni a pályákat.
43 magánsziget
„A golfpálya esetében először a helyére húzzuk a szigetet, csak azt követően füvesítünk és ültetjük el a fákat" - mondta Koen Olthuis tervező. A tervek szerint az építkezés még idén megkezdődik és 2013-ban már játszani is lehet rajta, a hivatalos átadás 2015-re várható.
A végeredmény 43 magánsziget lesz (a lenti képen láthatóhoz hasonlók), ha minden jól megy, jórészt napenergia szolgáltatja majd az áramot, mindegyikhez tartozik majd külön jachtkikötő és medence is.