Bár Donald Trump – legalábbis egy időre - elvonult az amerikai politika legfőbb színpadáról, tevékenysége sok területen nem múlt el nyomtalanul.
Erre emlékezetnek azok a képek is, amelyek 2019-ben bejárták a világot: rózsaszín libikókák egy acélkerítés két oldalán, amin gyerekek játszanak. A design pedig most díjat kapott.
Egy átmeneti installáció kapta a 2020-as Beazley Design díjat, amit évente oszt ki a londoni Design Museum. A győztesek: a kaliforniai Ronald Rael és Virginia San Fratello még 2019 nyarán állítottak fel három pink libikókát a mexikói – amerikai határkerítés réseibe.
Együtt játszanak a gyerekek
A libikókákon így együtt játszhattak a texasi El Paso és a mexikói Juarez gyerekei. Az elmúlt években a Trump-éra egyik szimbolikus vállalása a mexikói határon továbbépített határkerítés komoly feszültséget és sok vitát váltott ki.
A művészek az installációval azonban éppen azt akarták érzékeltetni, hogy bár az országhatár elválasztja, a két terület mégis milyen szoros kapcsolatban van egymással.
Rael még 2019-ben mondta a CNN-nek, hogy az alkotás – a libikóka - azt fejezi ki, hogy ami az egyik oldalon történik, az mekkora hatással van a másikon is.
Húsz perc elég volt
A történet egészen komoly ellentmondása, hogy a téma érzékenysége miatt majdnem tíz évbe telt a projektet megvalósítani, és mindössze 20 percig működött „rendeltetésszerűen”. Azonban ennyi is elég volt ahhoz, hogy felkapja az internet népe.
Rael hangsúlyozta, hogy amíg működött vidámságot árasztott. A díjat kiosztó Design Musem igazgatója szerint azért, mert egy újfajta kapcsolódási lehetőséget adott azoknak, akik a játék két oldalán ültek egy adott pillanatban.
Ami arra is emlékeztet, hogy az emberek felül tudnak emelkedni azokon az erőkön és szándékokon, amelyek meg akarják őket osztani.
(Fotó: Ronald Rael/Virginia San Fratello/Colectivo Chopeke/Design Museum)
A posztot a blog Facebook-oldalán kommentelhetitek.