A brit főváros egyik legrégibb és legnemesebb hagyománya a Lord Mayor Show, amikor a poszt betöltője átadja a hivatalt utódjának. Nem túl régi tradícióról van szó, a hivatalt 1189-ben alapították.
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy a 830 éves pozíció nem keverendő össze a polgármesteri tisztséggel (az ugye a Mayor of London), különlegessége, hogy az első pillanattól kezdve a City of London képviselői választották és nem az uralkodó nevezte ki. (A Lord Mayor elnevezés egyébként csak 1354 óta él.)
A poszt betöltőjét egy évre választják és manapság már nem is szokás egynél több alkalommal ugyanarra a személyre bízni. (Éppenséggel az első Lord Mayor, Sir Henry FitzAlan rögtön 24 évig töltötte be a tisztséget 1189 és 1212 között. Nem tudjuk nem megjegyezni, hogy utána 9 alkalommal Ralph de Sandwich következik 1285-től.)
A Lord Mayor szerepe ma elsősorban a reprezentáció (a valódi politikai hatalom a polgármesternél van), emellett fontos feladata a különböző üzleti vállalkozások, a pénzügyi szektor segítése.
Emellett a brit fővárosban minden évben az egyik legnagyobb parádé, amikor a Lord Mayor átadja a stafétát utódjának. Na, ez marad idén november 14-én a koronavírus-járvány miatt.
Erre 1852 óta (azaz közel 170 éve) nem volt példa, ami még akkor is fájdalmas, ha az utóbbi években már kissé visszavettek a látványosságból, elmaradt például a Temzén a hajók felvonulása és a tűzijáték is.
Legutóbb, 1852-ben azért maradt el a parádé, mert az ország éppen Arthur Wellesley miniszterelnököt, Wellington hercegét gyászolta.
Ha ez nem lenne elég, új Lord Mayor sem lesz, William Russell marad a helyén, ezzel is megpróbálva elősegíteni a stabilitás elérését a járvány idején. Már önmagában ez is történelmi dolog, hiszen a legutóbb 1885-ben fordult elő, hogy egy Lord Mayor két terminust szolgáljon.
A posztot a blog Facebook-oldalán kommentelhetitek.