Az észak-ciprusi Varosha egykoron népszerű üdülőhely volt, mígnem 1974-ben szellemvárossá vált. Ha minden jól megy, most újra benépesedhet a hosszú évtizedek óta kihalt település.
A hetvenes évek közepén Ciprus nehéz éveket élt át, különösen, amikor 1974-ben egy, a görög katonai junta irányította kormány által szervezett puccs (cél Görögország és Ciprus egyesítése volt) nyomán török csapatok szállták meg a sziget egyik felét.
Így került Ciprus északi része török, míg deli része görög fennhatóság alá. Az ilyesmi ritkán szokott jót tenni a hétköznapoknak és a gazdaságnak, ám Varosha városa (elnézést…) különösen rosszul járt.
Az egészen addig kifejezetten népszerű üdülőhely (voltaképpen Famagusta egyik külterülete) ugyanis a két megszálló fél közé szorulva voltaképpen senki földje lett, ahová ember be nem tehette a lábát.
Most azonban Ersin Tatar, az 1983 óta létező (és csak Törökország által elismert) Észak-ciprusi Török Köztársaság szakadár állam miniszterelnöke közölte, újranyitnák a települést, ahol egykoron 25 ezer ember élt és 12 ezer hotelszoba volt.
A kormányfő szerint ugyan mindehhez még szükséges pár törvény elfogadása és a közelgő választások miatt ez akár kétséges is lehet, de ő optimista.
„Véleményem szerint minden készen áll. A széljárás megfordult, új lapot kezdtünk” – jelentette ki Ersin Tatar, hozzátéve, hogy Maraş (a település török neve) az ő területükön fekszik és senki nem veheti el tőlük.
Azt speciel nem árulta el, mikorra várható a szellemváros újbóli benépesülése.
A posztot a blog Facebook-oldalán kommentelhetitek.