Bolygónk mintegy 30 százalékát fa borítja, nagyban hozzájárulva ahhoz, hogy élni tudjunk a Földön. Hálaként elképesztő ütemben vágjuk ki őket, egyes becslések szerint az emberi civilizáció kezdete óta a felét kivágtuk. Mi történne, ha mind a 7,7 milliárd ember ültetne egy-egy fát?
A becslések szerint mintegy 3 billió fa van ma a Földön, a 7,7 milliárd fa komoly lépés lenne, de aligha lenne elég. Ha azonban 1,2 billiót ültetnénk, azzal egy évtizednyi széndixod-kibocsátást semlegesíthetnénk, mire a fák megnőnek. Igaz, ez fejenként 160 elültetett fát jelentene.
Az 1,2 billió fa 100 gigatonna széndioxidot semlegesítene, ami persze hozzáadódna a jelenleg létező fák jelentette 400 gigatonnához. Az Egyenlítő környékén ültetett fák különösen nagy előnyt jelentenének, mert gyorsabban nőnek a meleg, nedves környezetben.
Most képzeljük el, hogy mindez valóban megtörténik. Akár 20-30 éven belül egész erdőségek jönnének létre, 100 éven belül pedig a teljesen kifejlett fák egész élőhelyeket lennének képesek megóvni.
Az elöregedő és elpusztuló fák még inkább hozzájárulnának a biodiverzitáshoz, hiszen gombák és rovarok élőhelyéül szolgálnának. Mi, emberek is jól járnánk velük, hiszen tanulmányok bizonyítják, hogy a fák csökkentik a stresszt és boldogabbá tesznek.
Más kérdés, hogy jelenleg nem hogy telepítenénk, de aggasztó ütemben irtjuk a fákat – évente 15 milliárd darabot vágunk ki. Ez másodpercenként 500 (!), percenként 29 ezer, óránként 1,7 millió, naponta 41 millió darabot jelent.
Szóval elsőként el kellene kezdeni legalább megóvni a meglévő faállományt…
(Fotó: pixabay.com/photogranary)
A posztot a blog Facebook-oldalán kommentelhetitek.