Egyre többen csatlakoznak ahhoz a mozgalomhoz, amely a négynapos munkahét bevezetését sürgeti. Kutatók szerint ezáltal boldogabbak és egészségesebbek lennének az emberek.
32 órás munkahét, 40 órás fizetésért – ezt sürgeti a New Economics Foundation nevű szervezet. Jelentésük szerint a rövidebb munkahéttel hatékonyan lehet küzdeni számos problémával, így a nemek közötti fizetéskülönbségekkel, a stresszel és a túlmunkával szemben.
Kiemelik, hogy az 50-60 órás munkahetek károsak a mentális és fizikai egészségre is. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatói is azt állapították meg, hogy 40 óránál többet dolgozni már negatív hatással van a mentális állapotra. Vagyis ha kevesebbet kellene dolgozni, egészségesebbek lennének az emberek.
A rövidebb munkahétnek más kedvező hatása is lenne: csökkenne a szén-dioxid-kibocsátás. Svéd kutatók szerint ha csak négy napot dolgoznák egy héten, akkor 16 százalékkal kevesebb káros anyag jutna a levegőbe.
„Amikor a gazdag országoknak is gyors eredményekre van szükségük a kibocsátás csökkentése terén, nincs jobb mód, mint hozzáalakítani az energiapolitikát a munkaidő új megközelítéséhez” - emelte ki Juliet Schor, a bostoni egyetem professzora, aki szerint a csökkentett munkaidő a dolgozók jóllétét, a nemek közötti egyenlőséget és a termelékenységet is segítené.
Más kutatók ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkenése csak annak lenne köszönhető, hogy az embereknek kevesebb pénzük lenne, így kevesebbet fogyasztanának – vagyis ha a kevesebb munkáért a bérük is csökkenne. A brit emberek harmada mondta azt, hogy szívesen dolgozna kevesebbet, ám csak kilenc százalékuk fogadná el az alacsonyabb fizetést.
(Fotó: pixabay.com/StockSnap)