Közel 1,7 millió fontot (610 millió forint) gyűjtöttek össze tavaly a brit krematóriumok azzal, hogy eladták a hamvasztás után megmaradt fém implantátumokat.
A kemencéket 800-900 Celsius-fokra fűtik fel a hamvasztás során, de sok, a testbe ültetett fém ellenáll ennek a hőmérsékletnek is. Így összesen 66 tonna jó minőségű fém - főleg kobalt és titán – maradt meg 260 nagy-britanniai krematóriumban a halottak hamvasztása után tavaly.
Ha a család a temetés szervezésekor hozzájárult, ezeket összegyűjtik és újrahasznosítják. A megmaradt eszközök között vannak csípő- és térdprotézisek, lemezek, csavarok és még aranyfogak is.
A 2018-as adat rekordnak számít, és mivel az orvostudomány fejlődésével egyre több fém implantátumot ültetnek be az emberekbe, várhatóan a szám évről évre emelkedni fog.
A becslések szerint aztán 10-15 év múlva jöhet egy csökkenés, mert addigra az őssejt-technológia, a 3D-nyomtatás és más anyagok használata elterjedtebbé válhat.
A fémek begyűjtését és kiválogatását egy holland cég, az OrthoMetals végzi. Az anyagokat később beolvasztják, majd eladják autó- és repülőipari cégeknek, vagy akár útjelző táblákat gyártanak belőlük, míg a titánból újabb protéziseket készíthetnek, és újabb embereken segíthetnek.
A program évek óta megy, tavaly 1,7 millió, és eddig összesen 6,6 millió fontot hozott. A pénzt mindegyik krematórium jótékony célra ajánlja fel – helyi, a gyász feldolgozását segítő szervezetekhez kerül.
(Fotó: Hidde Verberne/BNPS)