Nagy változások vannak az emberek szexuális életében. Két tanulmány szerint az Egyesült Államokban az emberek egyszerűen kevesebbet szeretkeznek, mint egy évtizeddel ezelőtt, és a heteroszexuális nők kevesebb orgazmust élnek át, mint mások. Szakértők mondják el, mi állhat az alacsony libidó hátterében és mit lehet tenni ellen.
Szakértők szerint az egészséges szexuális élet fontos az általános jóllétünk szempontjából, és ha a szexuális vágyunk csökkenését tapasztaljuk, forduljunk orvoshoz. A bostoni egyetem szülész-nőgyógyász oktatója, Kelly Treder azt mondta: arra biztatja az embereket, hogy nyíltan beszéljenek a szexről és a problémákról.
De nem csak a nők szexuális érdeklődése csökken. Egy másik szakértő, Alisa Vitti szerint már szexuális vészhelyzetről leget beszélni, és sokkal többen küzdenek a szexuális vágy csökkenésével, mint azt gondolnánk.
Mivel a kielégítő szexuális élet sok előnnyel jár – javítja a kedélyállapotot, csökkenti a stresszt -, ezért fontos megvizsgálni, hogyan lehet javítani. Ehhez szakértők tanácsait foglaltuk össze.
Határozzuk meg, ha valami zavarja a nemi vágyunkat
Ha arra gyanakszunk, hogy a szexuális étvágyunk alacsony, vagy alacsonyabb a megszokottnál, fontos megtudni, hogy mi áll a háttérben, mielőtt lépünk. Alisa Vitti szerint egészségünkkel kapcsolatos okok is lehetnek a háttérben.
Fogamzásgátlók
Egy tanulmány megállapította, hogy a hormonális születésszabályozó eszközök, mint a tabletták, méhen belüli eszközök, implantátumok, csökkentik a libidót, és bizonyos esetekben megváltoztatják a tesztoszteron megfelelő feldolgozását, még azok után is, hogy felhagyott ezek használatával.
Alacsony tesztoszteron
Ez lehet az egyik fő oka, hogy egy férfi szexuális vágya alacsony. Az orvos ellenőrizheti a szintet és megoldási javaslatokkal szolgálhat.
Bizonyos gyógyszerek
Az antidepresszánsok, fájdalomcsillapítók, vérnyomásgyógyszerek és rákkezelésben alkalmazott szerek is befolyásolhatják a szexuális vágyat.
Mentális állapot
A depresszió és a szorongás is okozhat stresszt az ágyban vagy az érdeklődés hiányához is hozzájárulhat. Ha erre gyanakszunk, érdemes felkeresni egy terapeutát.
Meglévő egészségi problémák
A nőknél a policisztás ovárium szindróma, az endometriózis, a fibrómák és a szabálytalan menstruáció mind kihathatnak a szexuális életre. A krónikus betegségeknek is közül lehet a libidóhoz.
Sportolás
Nem maratonra kell készülni, de a rendszeres edzés segít az ágyban is.
Vashiány
Egy kutatás szerint az alacsony vasszint szorongást okozhat a nőknél, ami aztán gyengébb szexuális teljesítményhez vezethet.
Kelly Treder azt mondta: a nőknél akár egyszerre több is jelen lehet ezen okok közül, de a többségük kezelhető, gyógyítható, így mindenképpen fontos orvoshoz fordulni.
A szakértő emellett felhívta a figyelmet a védekezés fontosságára, hogy a szexuális úton terjedő betegségeket elkerüljük. A védekezés mellett a szűrővizsgálatok is fontosak.
Nem mindenkinek ugyanazt jelenti a normális
Nem lehet azt sem elégszer hangsúlyozni, hogy a normális szexuális élet mást jelent minden embernek. A szakértők szerint ne azzal foglalkozzunk, hogy mit kellene tennünk, hanem azzal, ami jó nekünk.
Arra is emlékeztetnek, hogy figyeljünk oda a testünkre és a fejünkre. Nem ugyanaz, ha valaki nincs a megfelelő hangulatban és az, ha nem érez vágyat, ráadásul hosszú távon.
Az alacsony szexuális vágyat főleg a nőkkel hozzák összefüggésbe, pedig ez nem igaz. Egy kutatás szerint a nők 43 százaléka tapasztal nem megfelelő szexuális működést, míg a férfiak esetében sem jobb sokkal a helyzet, 31 százalékuk panaszkodott hasonlóra.
S hogy mit lehet tenni azon túl, hogy felkeressük az orvost? A szakértők szerint fontos, hogy a szexet prioritássá tegyük, és éljünk szexuális életet, amikor a leginkább élvezzük. Ez az egészségünk szempontjából is fontos.
(Fotó: pixabay.com)