Testmozgás, rendes étkezés és a mobiltelefon sutba vágása – csak néhány út ahhoz, hogy adjunk a testünknek és az agyunknak egy kis nyugalmat.
Ha merevek az izmaink, fáradtság, fejfájás vagy migrén gyötör, az kapcsolatban lehet a stresszel. Ezt a munka, a kapcsolatunk, az élethelyzetünk vagy valami más okozza?
A problémákat három fajtára lehet osztani: amelyikre van gyakorlati megoldás, amelyik jobb lesz idővel, és amelyiket nem tudjuk befolyásolni. Tanuljunk meg az elsőre fókuszálni, felejtsük el a többit.
Mozogjunk!
A testmozgás nem gyógyítja a stresszt, de segíthet kitisztítani a fejünket és úgy érezzük, visszanyertük az irányítást. Próbáljunk ki valami újat: a jó nyugtató hatású lehet, de nincs izgalmasabb egy bokszzsák püfölésénél. Ne ivással, cigizéssel vagy kávékkal próbáljuk kezelni a stresszt, ezek csak súlyosbítják a helyzetet, nem jelentenek megoldást.
Beszéljük át!
Ha nyitottak vagyunk a tanácsokra, keressünk egy barátot, akinek kipanaszkodhatjuk magunkat. A barátok támogató csoportként is működhetnek, és akár olyan megoldást is ajánlhatnak, amire nem is gondoltunk. Néha ugyanis pont azért nem látjuk át a helyzetet, mert benne vagyunk, de egy külső szem sokat segíthet.
Tegyük le a telefont!
Rakjuk el egy fiókba, félórával a lefekvés előtt és hagyjuk figyelmen kívül. Fürödjünk le, nézzünk meg egy filmet vagy olvassunk. Ha nem ellenőrizzük folyton az emaileket és nem nézzük azt, mit értek el éppen az ismerőseink, akkor nem fogunk pánikolni és azt érezni, mi bezzeg sehol sem tartunk.
Tisztítsuk ki a fejünket!
A meditáció segít enyhíteni a stresszt nyolc hét után. A meditáció átprogramozza az agyat, így jobban tudjuk kezelni a stresszt, ahogy megjelenik, mielőtt elhatalmasodna rajtunk. Vannak applikációk is erre, a Headspace-t kezdőknek is ajánlják.
Írjunk listát!
Ha túl sok dolgunk van, akkor hajlamosak leszünk kapkodni, mert ha gyorsabban dolgozunk, akkor több mindennel végezhetünk – ám ez hamis benyomás. Csináljunk listát. A nagy, fontos ügyeket hagyjuk a végére, miután már végeztünk néhány kisebbel. Ezáltal mire a nagy dolgokhoz jutunk már jobban érezhetjük magunkat.
Együnk egészségesebben és igyunk vizet!
Vannak kutatások, amelyek szerint az étkezés befolyásolja a hangulatunkat, és mindenki tudja, hogy a pizza hangulatjavító hatása csak addig tart, ameddig maga a pizza.
A gyorskaják csak letargikussá tesznek, kevésbé tudjuk kezelni a stresszt. Inkább rostban, szénhidrátban gazdag ételeket, gyümölcsöt és zöldségeket fogyasszunk, kerüljük a zsíros kajákat, a cukrot és a koffeint.
(Fotó: pixabay.com/pheee)