Csak azért nem vesszük figyelembe, hogy a mobiltelefon veszélyezteti az egészségünket, mert a rák és a mobilhasználat kapcsolatáról szóló tanulmányokat a mobilipar kétségbe vonja? A brit Guardian beszámolója érdekes megállapításokat rejt.
Most éppen az Egyesült Államok kormányának egyik kutatása jutott arra, „egyértelmű bizonyíték” van arra, hogy a mobiltelefon sugárzása rákot okoz. Különösen a szívszövetet érintő rákos megbetegedések esetében mutatták ki patkányokon a kísérletek során, hogy sűrű előfordulásuk nem lehet véletlen egybeesés.
Tizenegy tudós töltött három napot egy észak-karolinai kutatóközpontban, hogy a kormány National Toxicology Programjának keretében megvitassa és rangsorolja a mobiltelefonok sugárzásának egészségkárosító hatásait.
Több ezer egéren és patkányon végeztek kísérleteket a kutatáshoz, a sugárzás dózisát az átlagos mobilfelhasználó által kapott sugárzás dózisához arányosították.
Egyetlen fontosabb hírszervezet sem számolt be a kísérlet eredményeiről sem az USA-ban, sem Európában. Az újságírókat, a döntéshozókat és a fogyasztókat is félrevezették – írta a brit Guardian.
Mint a dohánycégek
A nagy mobilcégek már jó ideje hasonló PR-stratégiát választanak, mint a nagy dohánygyártók a dohányzás egészségkárosító hatása és az olajkitermelők a klímaváltozás kapcsán: félrevezették az embereket a kockázatokkal kapcsolatban. Még a saját tudósaik véleményét sem vették figyelembe és hazudtak a közvéleménynek – állítja a brit lap.
1993-ban, mikor 100 főre még csak 6 mobil jutott az USA-ban, a Cellular Telecommunications and Internet Association (CTIA) elnöke, Tom Wheeler alkalmazta a dohányiparban már jól ismert George Carlót, hogy fehérre mossa az iparágat.
Egy évtizeddel azelőtt kezdték el a telefonokat árusítani és 93-ban már a fogyasztók és az iparági dolgozók közt is felütötte a fejét a rák. Egy fogyasztó, David Reynard beperelte az egyik mobilgyártót, hogy felesége agytumorát a cég készüléke okozta.
A televízió is felkapta az ügyet, a tőzsdén csökkent a mobilcégek részvényeinek ára, a kongresszus vizsgálatot kezdeményezett. Tom Wheeler és a CTIA akcióba lendültek, bejelentették, hogy az iparág összehasonlító kutatást indít. A mobilok biztonságosak és az új kutatás majd csak „igazolja az eddigi kutatási eredményeket”.
A kutatások
George Carlo jogi végzettséggel rendelkező epidemiológusként nagy segítségére volt, ő vezette az iparág által finanszírozott, 28,5 millió dolláros Wireless Technology Research (WTR) programot 1995-től.
Négy évvel és jó pár kutatással később George Carlo tájékoztatta az iparági vezetőket arról, hogy „egy ritka agytumor kialakulásának a veszélye a mobilhasználók között a duplájára nőtt.”
Egyértelmű összefüggés van a jobboldali agytumorok (az emberek nagy része ezen a fülén tartja a mobilját telefonálás közben) kialakulása és a mobilok sugárzása között – figyelmeztetett George Carlo, aki sürgette az iparági vezetőket, hogy minderről tájékoztassák az embereket. Tom Wheeler már másnap nekiment Carlónak a médiában, megkérdőjelezte a szakmai munkáját.
Többen megismételték a kísérleteket, 2011-ben például a WHO és az Egyesült Királyság, Franciaország és Izrael is figyelmeztetést adott ki a lehetséges veszélyekről, különösen a gyerekekre vonatkoztatva. Ennek ellenére ma négyből három felnőttnek már van mobilja és az iparág az egyik legerősebb a Földön.
A PR-stratégia
A PR stratégia, amit az iparág használ a következő elemekből áll: nem kell bizonyítani, hogy a kísérletek eredményei tévesek, elég csak megkérdőjelezni az eredményeket és fenntartani a vitát.
Ebben segítették őket azok a tudósok, akik maguk is kételkedtek a kísérleti eredményekben, ezeket a „baráti tudósokat” támogatták kutatásaikban. Így az ő eredményeikkel mindig meg lehet kérdőjelezni a telefonok sugárzása és a rák kialakulása közötti összefüggéseket kimutató kutatásokat.
Érdekes, hogy egyetlen biztosítótársaság sem árusít olyan terméket, amelyben a mobilsugárzás egészségkárosító hatásának következményei ellen biztosítanák az ügyfelet.
Reklám
Ahogy az iparág hatástalanította a biztonsági kérdéseket, utat nyitott a dolgok internete üzletnek is, ami hamarosan nagyon komoly gazdasági mozgatóerővé válik.
Az okos babapelustól az okosautóig egyre gyorsuló fejlődésnek nézünk elébe. A 4G-ről hamarosan 5G-re váltunk, még gyorsabb lesz a drótnélküli internetkapcsolat és még több eszközzel csatlakozunk majd rá.
Mindez a népességet érő sugárzás jelentős növekedésével jár majd – figyelmeztetett 236 tudós, az 5G-t megint mindenfajta egészségügyi szempontokat is figyelembe vevő teszt nélkül vezetik majd be.
Az, hogy kevés a bizonyíték arra, hogy ez a technológia veszélyes, még nem jelenti azt, hogy biztonságos – hívja fel a figyelmet a Guardian cikke.
Kiszolgáltatottságot hozhatnak az önvezető autók
(Fotó: pixabay.com/Fangirl)