Az 50-60 évesek esti italozási szokásai a hatodik vezető betegségkiváltó okká léptek elő az Egyesült Királyságban. Ami azért különösen durva, mert két évtizeddel ezelőtt az alkohol még csak a 16. betegségkiváltó oknak számított.
A Public Health England adatai szerint a szívbetegségek, a májbetegségek, a rák és az alkohol okozta demencia egyre elterjedtebbé válnak az idősebbek körében.
A British Journal of Psychiatry hasábjain Dr. Tony Rao világított rá, hogy a középosztály esti borozgatásai szoros összefüggésben vannak a romló egészségügyi adatokkal.
„A baby boom generáció a háború utáni világban nőtt fel, sokkal liberálisabban gondolkodik az alkoholfogyasztásról is, miközben kevés figyelmet fordít az egészségügyi kockázatokra” - hívta fel a figyelmet az orvos.
Gondot jelent az is, hogy megváltozott az alkoholfogyasztás helyszíne is. Korábban elsősorban bárokban, pubokban ittak a britek, a körülmények miatt sokkal lassabb tempóban.
Mostanában az italfogyasztás súlypontja áthelyeződött az otthonokra, ezzel együtt a tempó is felgyorsult, az italozgató „baby boomerek” pedig nincsenek is tudatában, milyen gyorsan töltögetik újra a poharaikat a kinyitott palackból. Miután a gyerekeik már kirepültek, több pénzük is marad magukra, amit sokszor alkoholra költenek.
„A magányosság, az unalom és a rendelkezésre álló jövedelem erősítette fel az otthoni italozás jelenségét” - tette hozzá Dr. Tony Rao.
Régóta tudjuk, hogy a sok alkohol fogyasztása szoros összefüggésben van a rákkal, a májbetegségekkel és a szívbetegségekkel. 2015-16-ban az 55-74 évesek betegségeinek közel fele az alkoholfogyasztáshoz volt köthető.
„A demencia például lassan alakul ki. Először az emberek csak azt gondolják, rossz napjuk van, de a változások folyamatosan következnek be. Sokkal kevésbé észrevehetően, mintha valakinek szívrohama vagy emlékezetvesztése van” - hívta fel a figyelmet az orvos.
„Egyre több bizonyíték van arra, hogy ha idősebb korban valaki rendszeresen napi másfél liter sörnél, vagy egy fél üveg bornál többet iszik 5 éven keresztül, akkor memóriaproblémák vagy alkoholhoz kapcsolható demencia alakulhat ki” - tette hozzá Dr. Tony Rao.
A betegségkiváltó okok közül a dohányzás, az elhízás, a magas vérnyomás, a magas vércukor és a magas koleszterinszint áll csak az alkohol előtt.
Katherine Brown, az Institute of Alcohol Studies igazgatója mindehhez annyit tett hozzá, hogy hiba lenne azt gondolni: „az alkoholizmus csak a tinédzserek és az utca problémája”, miközben nyilvánvaló, hogy a legtöbb kárt a zárt ajtók mögött elfogyasztott alkohol okozza.
Az, hogy a szupermarketekben olcsón lehet alkoholt venni, szintén növeli a gondokat. „Ezért lenne fontos az egységnyi alkohol minimumárának bevezetése Angliában” - vélte az igazgató.
(Fotó: pixabay.com/jarmoluk)