Naponta többször mosunk kezet, viszont a legtöbb ember nem elég gyakran. Ráadásul akik elég sokszor mossák meg a kezüket, ők sem feltétlenül a megfelelő módon teszik.
Két különböző kézmosási stratégia létezik. Az első a kezünkön lévő összes baktériumot, vírust és egyéb mikroorganizmust lemossa és eltávolítja a kezeinkről. Ez történik, ha szappannal és vízzel mosunk kezet. A szappanok kémiája segít eltávolítani a mikroorganizmusokat felerősítve a saját bőrünk csúszósságát.
A másik stratégia, ha elpusztítjuk a baktériumokat. Ezt alkalmazzuk, ha antibakteriális anyagokat használunk. Alkoholt, klórt, triklozánt vagy peroxidot tartalmazó készítményekkel.
Sok esetben ezek hatékonyabbak a száraz bőrön, mint a nedvesen. Csakhogy néhány baktérium ennek ellen tud állni és ottmaradnak a bőrön. Mivel a többi baktérium elpusztul, ezek meg is erősödhetnek, így ez a módszer egyszer csak teljesen hatástalanná válik.
Ezen kívül az antibakteriális készítmények használata egészségkárosodást is okozhat. A triklozán például, amely sok dezodor, fogkrém és szappan hatóanyaga volt, a hormonok mintájára kezd működni a szervezetben, be is tiltották a használatát.
A jó kézmosás gyakorlata
A betegség- és járványmegelőzési szakemberek szerint először nedvesítsük meg a kezünket tiszta vízzel, aztán szappannal és kefével súroljuk 20-30 másodpercig (mintha kétszer elénekelnénk magunkban a Boldog születésnapot című dalocskát), jól öblítsük le folyó vízzel, aztán szárítsuk meg papírtörlővel vagy kézszárítóval.
Sokkoló, de egy 2800 fős kutatásból kiderül, hogy a résztvevők 93,2 százaléka nem mos kezet köhögés vagy tüsszentés után. Egy másik, 3749 fős vizsgálatból az, hogy az átlag kézmosási idő 6 másodperc. Hat.
Ha a szappan és a víz nem elérhető, akkor használjunk alkoholbázisú kézfertőtlenítőt, ami legalább 60 százalék etanolt tartalmaz!
(Fotó: pixabay.com/gentle07)