Egy kutatás szerint az emberek egy hallott állítással sokkal könnyebben értenek egyet, mint egy olyannal, amit olvasnak. Vagyis, ha meg akarsz győzni valakit az igazadról, akkor jobb, ha elmondod neki, mintha leírod.
A Psychological Science-ben megjelent kutatásban a Berkeley és a Chicago-i Egyetem kutatói vettek részt. 300 embert kértek meg, hogy nézzen, hallgasson vagy olvasson érveket a háborúról, az abortuszról, különböző zenei stílusokról és utána megkérdezték tőlük, hogy milyen jól kommunikálta szerintük az illető az érveket.
Azok, akik nem értettek egyet az érvekkel, amikor olvasták az érveket akkor dehumanizálták, csökkent képességűnek tartották az érvelőt. Amikor viszont hallgatták avgy nézték, akkor ez sokkal ritkábban történt meg. Juliana Schroeder kutató szerint sokkal emberibbnek és megbízhatóbbnak érezzük azt az embert, aki beszél hozzánk.
„Mikor két ember ellentétes állásponton van, van egy olyan tendencia, hogy nemcsak észlelik a véleménykülönbséget, de az ellentétes véleményű ember agyi teljesítményét is lebecsülik, befeketíteni igyekeznek” - jelentette ki.
Dr. Schroeder reméli, hogy ez a kutatás segít értelmezni az elmúlt évek politikai vitáinak polarizáló hatását is a közösségi médiában.
„Nagyon sok ember elsődleges hírforrása a közösségi média mostanában. Ez dehumanizáló lehet és erősítheti a szélsőségeket. Könnyű elképzelni, hogyan erősíti ez a két vonulat egymást” - fejtette ki a szakember, aki szerint ha egyszer bekerülünk egy ilyen spirálba, akkor onnan nagyon nehéz elszakadni.
(Fotó: pixabay.com/TheDigitalArtist)