Legkevesebb egymillió képzett dolgozó tervezi, hogy elhagyja az Egyesült Királyságot a Brexit után egy friss tanulmány szerint. A kilátások elsősorban a brit cégeknek meglehetősen borúsak.
A PhD fokozattal rendelkezők 55 százaléka és a posztgraduális fokozattal rendelkezők 49 százaléka határozta el vagy fontolgatja, hogy elhagyja az országot.
Legalább egymillió uniós állampolgár dolgozik az Egyesült Királyságban, sokan közülük igen magasan kvalifikáltak.
Egy friss tanulmány szerint a megkérdezettek fele a referendum óta nem érzi, hogy szívesen látják az országban, a magasan kvalifikált, doktori vagy posztgraduális fokozattal rendelkező megkérdezettek nagy része pedig nagyon közel áll a távozáshoz.
A minta 2000 már ott dolgozó és 1000 olyan uniós állampolgárból állt, akiket abból a 10 országból válogattak ki, amelyikből a legtöbben dolgoznak az Egyesült Királyságban.
„A felmérés felhívja a munkáltatók figyelmét arra, ha az Egyesült Királyság el akarja kerülni a Brexit agyelszívó hatását, sürgősen cselekedniük kell” – jelentette ki Karen Briggs, aki a KPMG-nél a Brexittel kapcsolatos kutatás vezetője.
Bár az Egyesült Királyságban dolgozó uniós állampolgárok fele hosszútávra tervez az országban, a másik fele már hezitál vagy a távozás mellett döntött.
Ebből következik, hogy a közeli jövőben fokozódik a verseny a munkáltatók között a tehetséges munkavállalókért és számos cég próbálja majd a munkaerőhiányt automatizálással, roboti munkaerővel vagy mesterséges intelligenciával ellensúlyozni.
Punam Birly, a KPMG foglalkoztatási és bevándorlási igazgatója hozzátette, hogy túl kevés munkáltató tesz valamit azért, hogy támogassa az uniós munkavállalóit és ez az egész Egyesült Királyságot sérülékennyé teheti.
Ráadásul a külföldi hallgatók angliai egyetemekre való jelentkezési aránya is csökken, ami tovább nehezítheti a helyzetet. Ha a magasan kvalifikált, tehetséges dolgozók aránya csökken az országban, hiány lehet vegyészekből, nyelvészekből és minden más terület fontos szakembereiből is hamarosan. A legtehetségesebb, legkeresettebb végzett hallgatókért hatalmas lesz a verseny a munkaadók között.
(Fotó: flickr.com/Herry Lawford)