Azzal aligha mondunk újdonságot, hogy folyamatosan csökken az emberek bizalma a napilapokban (már amennyi még egyáltalán van), és általában véve a mainstream médiában is. A bizalomvesztés viszont nem ugyanolyan mértékű az egyes országokban, derült ki egy kutatásból.
Az amerikai elnökválasztás kapcsán sokat lehetett olvasni a mindent elárasztó kamuhírekről, a Facebookon és egyéb oldalakon (egyelőre még) akadálytalanul terjedő hülyeségcunamiról.
Persze aligha csak ez ásta alá a mainstream médiába vetett hitet, a jelenségnek rendkívül sok összetevője van, amiről sokan sokat cikkeztek mindenféle oldalakon, ebbe most nem is mennénk bele.
Az viszont érdekes, hogy noha az egyes országokban eltérő a bizalomvesztés mértéke, egy dolog kijelenthető: 2016-ban jóval kevesebben hisznek a legnagyobb médiumokban leírtaknak, mint akár egy évtizeddel ezelőtt.
A Reuters éves jelentése is arra világít rá, hogy ugyan van még bizalom (különösen a legnagyobbak irányába), de a tendencia egyértelműen csökkenő. Érdekes, hogy ezzel együtt az általuk olvasott oldalakban azért még bíznak az emberek – állapítja meg a tanulmány.
Érdemes országokra lebontani a bizalom arányát, annál is inkább, mert szerintünk elég beszédes adatokat kapunk (a grafikon a Statistának köszönhető).
A finnektől…
A lista élén (talán nem meglepő módon) a finnek állnak, ahol az emberek kétharmada hisz abban, amit az újságban olvas, vagy amit a tévében lát. A második brazilok (58 százalék) helyezése kicsit talán meglepő, ám a harmadik helyezett Kanada (55 százalék) még rendben.
Az észak-amerikaiaktól alig marad el Hollandia (54 százalék) és Németország (52 százalék), ám ami a legérdekesebb, hogy ezzel véget is ért azon országok igencsak rövid listája, ahol az emberek több mint fele megbízik a mainstream sajtóban.
Az Egyesült Királyságban ugyanis pont 50 százalék az arány, majd jönnek a spanyolok (47 százalék), az ausztrálok (rossz helyezésük, és főleg a 43 százalékos arány kicsit talán meglepő innen, a távolból) és a japánok.
…a görögökig
Az elnökválasztás fényében szinte már nem is meglepő, hogy az amerikaiaknak csupán egyharmada bízik a neves médiaorgánumokban, utána pedig egy hatalmas szakadék következik a dél-koreaiakkal (22 százalék), és a lista végén alig 20 százalékkal kullogó görögökkel.
Éppenséggel utóbbiakat is meg lehet érteni az elmúttnyócév tapasztalatai alapján, de azért az kemény, hogy tízből nyolc görög nem hiszi el, amit a tévében lát, vagy amit a lapokban olvas.
Magyarország nem szerepelt a felmérésben…