Egyre komolyabb nehézséget okoz a Brit Királyi Haditengerészet számára a fiatalok toborzása, ugyanis egyre kevesebben vállalják azt az elszigeteltséget, amit például egy tengeralattjárón eltöltött szolgálat jelent.
(forrás: YouTube)
A probléma első olvasásra akár viccesnek is tűnhet, noha egyáltalán nem az, a társadalom (és ezen belül a fiatalok életmódja, elvárásai) az elmúlt évtizedekben rohamos gyorsasággal változtak meg. Ma már egyre kevesebbek szemében vonzó például tengeralattjárón szolgálni, elvágva a külvilágtól – nyilatkozta a The Sunday Telegraphnak a PA Consulting egyik vezetője.
Nick Chaffey szerint ma már egyre komolyabb akadályt jelent az, ha valakinek hosszú ideig a nettől, Facebooktól elvágva kell élnie. A Királyi Haditengerészet toborzását segítő tanácsadó cég szerint a közösségi oldalakon szocializálódott fiatalok nehezen viselik, ha el vannak vágva a külvilágtól.
Ráadásul a szakember szerint a fiatalok egyre többet várnak el munkaadójuktól, egyre gyakrabban váltanak munkahelyet és sokkal tudatosabban törekednek a munka és magánélet egyensúlyának megteremtésére.
Ha nem lenne elég az egyre nehezebb toborzás, a lemorzsolódás is egyre gyorsul, ami egy bizonyos mértékig nem is lett volna gond, sőt, a kormánynak kifejezetten célja is volt a karcsúsítás, mostanra azonban ez már átlépte az előzetes célokat, holott még három év hátra van a programból. Csak az elmúlt egy évben 1740 ember hagyta ott a haditengerészetet, ami arányaiban is magasabb, mint a hadsereg többi részében.
Mindez annak ellenére van így, hogy az állam komoly reklámkampánnyal próbálja rábírni a fiatalokat a hivatásos szolgálatra. Ugyanakkor a tengeralattjárókon nem ritkán 90 napot is a vízen (vagy az alatt) kell tölteni, és egy-egy küldetés akár egy évig is eltarthat, ami komoly életmódváltást jelent, márpedig erre a fiatalabb generáció a jelek szerint nehezebben kapható.