Az 1980-as évek közepe az egyik legsötétebb korszak volt Kalifornia történetében. Az utcákat elárasztották a drogok, tombolt a háború a különböző bandák között, miközben a rendőrök megpróbáltak valahogyan rendet tartani.
William Karl Valentine gyakorlatilag a pasadenai rendőrségen nőtt fel, hiszen az édesapja ott volt tartalékos rendőrtiszt. Amikor felvették az Arizonai Állami Egyetemre, úgy döntött, első projektje keretében megpróbálja megörökíteni a rendőrség munkáját. Így születtek meg a mai posztban látható képek, amelyek elképesztő erővel hoznak vissza egy 30 évvel ezelőtti kort.
Egyetemi évei alatt William Karl Valentine több mint ezer órát töltött a pasadenai rendőrségen, rengeteg akcióra elkísérve a zsarukat, megörökítve a munkájukat. Nem voltak egyszerű idők, hiszen a nyolcvanas évek közepén-végén a kábítószer elárasztotta a Los Angeles-i és kaliforniai utcákat.
A fotós később sem hagyott fel a szenvedélyével, szabadságai alatt rengeteg időt töltött az apjával és annak kollégáival, a rendőri munkát dokumentálva. Abból a szempontból biztosan könnyű dolga volt, hogy édesapja révén olyan helyekre és akciókra is magukkal vitték, ahová egy kívülről jött embernek szinte lehetetlen lett volna eljutni.
Aztán később már maga is tartalékosként dolgozott a rendőrségen, ráadásul éppen a crack-kokain korszak csúcsán. A harc talán éppen ekkor tombolt a legerősebben a rendőrök és a bűnözők között.
Az utcákat az egymással háborúzó bandák uralták. Ez a korszak egészen 1996-ig tartott, amikor az akkori rendőrfőnök, Bernard Melekian előállt a híres „Nem akarunk több halott gyereket” szlogennel.
„Amikor annyi idős vagy, mint én voltam akkor, szinte fel sem méred, milyen veszélyes is lehet egy-egy helyzet. Nem aggodalmaskodsz, de amikor visszatekintesz erre az időszakra, akkor jössz rá, milyen rosszul is elsülhettek volna a dolgok” – véli William Karl Valentine.
A fotós szerint a Pasadenában tapasztaltak ösztönözték arra, hogy ő maga is rendőrnek álljon. A kaliforniai Chinóban lett végül rendőr, ahol egészen 2008-as nyugdíjazásáig dolgozott.
(via)