Fölösleges „milliárdokat pazarolni” rákkutatásra, amikor ez a legjobb módja a halálnak. Mielőtt nekünk esne mindenki, gyorsan leszögezzük, ezt nem mi állítottuk, hanem egy neves orvos, a British Medical Journal volt főszerkesztője.
Szögezzük le rögtön az elején: (a belső képen látható) Richard Smith nem akárki. 1979 és 2004 között 25 éven keresztül dolgozott az orvosi szakma egyik csúcslapjánál a British Medical Journalnél, melynek 13 évig volt a főszerkesztője, de volt az európai közegészségüggyel foglalkozó UnitedHealth Europe vezetője is.
Nos, a szakember blogjában nemrégiben azt írta, feleslegesen pazarolunk el sok milliárd dollárt a rákkutatásra, amikor az valójában egy viszonylag kellemes halálmód.
„A demenciában szenvedők hosszú, lassú halála lehet a legszörnyűbb, hiszen lassan kitörlődik a tudta, igaz, amikor elérkezik a halál, az már csak egy könnyű csók. Ha szervi betegségünk van – legyen az légzőszervi, szív- vagy veseelégtelenség – túl sok időt kell kórházban töltenünk, doktorok kezei közt.
Rákban meghalni a legjobb, ez áll a legközelebb ahhoz a halálhoz, amit Buñuel vágott magának, és amiben meg is halt. Marad időd elbúcsúzni, visszatekinteni az életedre, utolsó üzeneteket hagyni, talán arra is, hogy még egyszer ellátogass számodra fontos helyekre, meghallgasd kedvenc zenéidet, szerelmes verseket olvass és felkészülj arra, hogy teremtőddel találkozz vagy élvezd az örök feledést.
Elismerem, hogy ez a halál romantikus szemlélete, de szeretettel, morfiummal és whiskyvel elérhető. De ehhez távol kell tartani magunkat a túlzottan ambiciózus onkológusoktól, és be kell fejeznünk több milliárd font elpazarlását a rák ellenszerének megtalálására, hogy azzal annyit érjünk el, hogy esetleg még szörnyűbb halállal haljunk.”
Miközben az ember persze érti (és megérti) az érvelés bizonyos részeit (különösen, ha nézte már végig közeli szerette demenciás éveit), nehéz nem arra gondolni, hogy Richard Smith valójában provokál, és vitát szeretne indítani a rák és más betegségek közti kapcsolatról és hangsúlyokról.
Érdekes módon a poszt kapcsán a Twitteren született bejegyzések között számtalan pozitív is akadt, ami azt jelzi, nem mindenki ült fel a provokációnak, vagy legalábbis képes volt a megfelelő távolságtartással olvasni az írást.
Különösen, hogy a poszt végén szerepel egy többféleképpen értelmezhető rövid megjegyzés: RS meg fog halni, talán hamarosan: 62 éves.
(via)